Resultater fra landskampe
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Dame-U17/18

Nedenfor ses resultaterne af de seneste dame-U17/18 landskampe. Bemærk, at spilletider altid angives i lokal tid.

 

VM i Polen
DU18 Tirsdag 7/8 kl. 14.00
Kielce
DEN - CRO  28-21 (18-13) 
Målscorere: Camilla Faartoft 7, Andrea Hansen 5, Christina Hansen 4, Anna Wierzba 4, Emma Laursen 2, Michala Møller 2, Elma Halilcevic 2, Frederikke Hedegaard 1, Sylvie Gamys 1 
DU18 Onsdag 8/8 kl. 16.00
Kielce
SWE - DEN  23-32 (12-16) 
Målscorere: Michala Møller 7, Frederikke Hedegaard 5, Anna Wierzba 5, Camilla Faartoft 5, Emilie Steffensen 4, Sylvie Gamys 1, Emma Laursen 1, Anna Kristensen 1, Christina Hansen 1, Andrea Hansen 1, Elma Halilcevic 1
DU18 Fredag 10/8 kl. 12.00
Kielce
DEN - EGY  24-15 (11-10)
Målscorere: Michala Møller 4, Andrea Hansen 4, Elma Halilcevic 3, Sylvie Gamys 3, Emilie Steffensen 3, Emma Laursen 3, Camilla Faartoft 2, Frederikke Hedegaard 1, Emilie Theil 1
DU18 Lørdag 11/8 kl. 16.00
Kielce
DEN - CHI  28-16 (12-8)
Målscorere: Anna Wierzba 5, Christina Hansen 4, Emilie Steffensen 4, Andrea Hansen 3, Elma Halilcevic 3, Camilla Faartoft 3, Sylvie Gamys 1, Frederikke Hedegaard 1, Mette Klostermann 1, Naja Frøkjær-Jensen 1, Emma Laursen 1, Michala Møller 1 
DU18 Mandag 13/8 kl. 14.00
Kielce
HUN - DEN  28-25 (14-14)
Målscorere: Michala Møller 5, Emilie Steffensen 3, Emma Laursen 3, Emilie Theil 3, Naja Frøkjær-Jensen 2, Anna Wierzba 2, Camilla Faartoft 2, Andrea Hansen 2, Frederikke Hedegaard 1, Christina Hansen 1, Elma Halilcevic 1
 DU18 Onsdag 15/8 kl. 18.30
Kielce
 POL - DEN
1/8-finalen
 20-30 (9-12)
 Målscorere: Emilie Steffensen 8, Andrea Hansen 7,  Camilla Faartoft 4, Anna Wierzba 3, Michala Møller 3, Elma Halilcevic 2, Christina Hansen 2, Emma Laursen 1

 

DU18 Onsdag 16/8 kl. 20.45
Kielce
 DEN - RUS
1/4-finalen
 25-29 (12-14)
 Målscorere: Emilie Steffensen 7, Camilla Faartoft 4,Christina Hansen 3, Sylvie Gamys 3, Anna Wierzba 2, Michala Møller 2, Andrea Hansen 2, Emilie Theil 1
SCO i Sverige
DU18 Fredag 27/7 kl. 18.00
Märsta
NOR - DEN  19-19 (13-9)
Målscorere: Emilie Steffensen 4, Frederikke Hedegaard 4, Sylvie Gamys 3, Mette Klostermann 2, Anna Wierzba 2, Michala Møller 1, Anna Kristensen 1, Christina J. Hansen 1, Camilla Faartoft 1
DU18 Lørdag 28/7 kl. 16.00
Märsta
DEN - KOR  30-31 (11-17)
Målscorere: Andrea Hansen 7, Michala Møller 4, Emilie Steffensen 4, Emilie Theil 3, Frederikke Hedegaard 2, Naja Frøkjær-Jensen 2, Emma Laursen 2, Christina J. Hansen 2, Elma Halilcevic 2, Mette Klostermann 1, Anna Wierzba 1 
DU18 Søndag 29/7 kl. 13.00
Märsta
SWE - DEN  14-20 (9-8) 
Målscorere: Emma Laursen 6, Frederikke Hedegaard 3, Michala Møller 3, Andrea Hansen 2, Elma Halilcevic 2, Sylvie Gamys 1, Naja Frøkjær-Jensen 1, Anna Kristensen 1, Christina J. Hansen 1

  

Træningsturnering i Ungarn 
DU18

Fredag 23/3 kl. 16.00 
Ungarn

NOR - DEN

26-25 (15-16)
Målscorere: Emilie Steffensen 6, Cecilie Sofie Bjerre 3, Emma Laursen 3, Natasja Andreasen 3, Elma Halilcevic 3, Naja Frøkjær-Jensen 2, Mathilde Orkild 2, Frederikke Hedegaard 1, Anna Wierzba 1, Rikke Jochumsen 1. 
DU18

Lørdag 24/3 kl. 16.00 
Ungarn

DEN - HOL 26-27 (14-14)
Målscorere: Natasja Andreasen 6, Cecilie Sofie Bjerre 4, Emma Laursen 3, Emilie Steffensen 2, Anna Wierzba 2, Christina J. Hansen 2, Mathilde Orkild 2, Frederikke Hedegaard 1, Therese D. Johansen 1, Camilla Faartoft 1, Rikke Jochumsen 1,  Elma Halilcevic 1. 
DU18

Søndag 25/3 kl. 09.00 
Ungarn

HUN - DEN 39-26 (19-14)
Målscorere: Emilie Steffensen 9, Elma Halilcevic 5, Emma Laursen 4, Naja Frøjkær-Jensen 3, Camilla Faartoft 3, Therese D. Johansen 1, Christina J. Hansen 1. 

 

EM i Slovakiet
DU17

Torsdag 10/8 kl. 17.30
Michalovce

DEN - CRO 22-20 (11-12)
Målscorere: Emilie Steffensen 8, Sylvie Gamys 3, Frederikke Hedegaard 2, Michala Møller 2, Anna Wierzba 2, Andrea Hansen 2, Naja Frøkjær-Jensen 1, Anne Hykkelbjerg 1, Clara Thomsen 1
DU17

Fredag 11/7 kl. 17.30
Michalovce

MNE - DEN 13-22 (8-8)
Målscorere: Emilie Steffensen 5, Andrea Hansen 5, Clara Thomsen 3, Cecilie Bjerre 2, Anne Hykkelbjerg 2, Sylvie Gamys 1, Frederikke Hedegaard 1, Therese Johansen 1, Michala Møller 1, Anna Wierzba 1
DU17

Søndag 13/8 kl. 17.30
Michalovce

DEN - HUN 27-31 (15-16)
Målscorere: Andrea Hansen 8, Frederikke Hedegaard 4, Anne Hykkelbjerg 4, Sylvie Gamys 2, Emilie Steffensen 2, Anna Wierzba 2, Therese Johansen 1, Michala Møller 1, Olivia Simonsen 1, Clara Thomsen 1, Signe Schaar 1
DU17 Tirsdag 15/8 kl. 17.30 RUS - DEN 17-21 (9-11)
Målscorere: Michala Møller 5, Emilie Steffensen 3, Frederikke Hedegaard 2, Therese Johansen 2, Olivia Simonsen 2, Anne Hykkelbjerg 2, Andrea Hansen 2, Sylvie Gamys 1, Anna Wierzba 1, Clara Thomsen 1 
DU17 Onsdag 16/8 kl.17.30 DEN - GER 18-20 (7-12)
Målscorere: Emilie Steffensen 10, Michala Møller 4, Anna Wierzba 2, Cecilie Bjerre 1, Anne Hykkelbjerg 1
DU17 Fredag 18/8 kl. 12.30 (5.-8. pladsen) DEN - ROU  30-29 (12-15)
Målscorere: Andrea Hansen 8, Emilie Steffensen 4, Signe Schaar 4, Alberte Madsen 3, Sylvie Gamys 2, Frederikke Hedegaard 2, Michala Møller 2, Anne Hykkelbjerg 2, Cecilie Bjerre 1, Olivia Simonsen 1, Anna Kristensen 1 
DU17 Søndag 20/8 kl. 12.30 (5.-6. pladsen) DEN - RUS 24-32 (14-19)
Målscorere: Olivia Simonsen 4, Anna Wierzba 4, Alberte Madsen 4, Emilie Steffensen 3, Signe Schaar 3, Naja Frøkjær-Jensen 2, Anne Hykkelbjerg 2, Michala Møller 1, Clara Thomsen 1

 

EYOF i Ungarn
DU17

Mandag 24/7 kl. 17.30
Györ

DEN - FRA 26-25 (14-13)
Målscorere: Laura Nielsen 7, Elma Halilcevic 4, Christina J. Hansen 4, Emma Laursen 3, Frida Maag Damgaard 2, Cecilie H. Brandt 2, Jeanette Toft Hansen 2, Mathilde R. Orkild 1, Cecilia R. S. Christensen 1
DU17

Tirsdag 25/7 kl. 17.30
Györ

MNE - DEN
16-17 (9-9)
Målscorere: Sophia Snogdal 3, Elma Halilcevic 2, Mathilde R. Orkild 2, Jeanette Toft Hansen 2, Christina J. Hansen 2, Natasja Andreasen 2, Marianne Haugsted 1, Cecilie H. Brandt 1, Emma Laursen 1, Laura Nielsen 1
DU17

Onsdag 26/7 kl. 19.30
Györ

DEN - RUS 20-31 (12-17)
Målscorere: Elma Halilcevic 6, Laura Nielsen 3, Sophia Snogdal 3, Natasja Andreasen 2, Christina J. Hansen 2, Emma Laursen 2, Cecilia Rosa Christensen 1, Cecilie H. Brandt 1
DU17

Fredag 28/7 kl. 17.00
Györ

HUN - DEN
Semi-finale
32-24 (15-13)
Målscorere: Natasja Andreasen 4, Emma Laursen 4, Laura Nielsen 4, Elma Halilcevic 3, Cecilia Rosa Christensen 2, Marianne Haugsted 2, Frida Maag Damgaard 1, Cecilie H. Brandt 1, Sophia Snogdal 1, Jeanette Toft Hansen 1, Mathilde R. Orkild 1
DU17

Lørdag 29/7 kl. 13.30

Györ

DEN - RUS
Bronze-kamp
32-27 (17-15)
Målscorere: Emma Laursen 8, Cecilia Rosa Christensen 5, Frida Maag Damgaard 5, Christina J. Hansen 5, Elma Halilcevic 5, Sophia Snogdal 2, Mathilde Orkild 1, Laura Nielsen 1

 

Træningsturnering i Tyskland
DU17

Fredag 28/7 kl. 13.00
Saarbrucken

DEN - FIN
20-13 (10-7)
Målscorere: Cecilie Bjerre 3, Therese Durck Johansen 3, Emilie Steffensen 2, Michala E. Møller 2, Anne Hykkelbjerg 2, Clara Thomsen 2, Andrea Hansen 2, Sylvie Gamys, Frederikke Hedegaard 1, Anna Wierzba 1, Alberte Madsen 1
DU17

Fredag 28/7 kl. 15.00
Saarbrucken

HV Saar - DEN 6-29 (5-14)
Uofficiel kamp
Målscorere: Clara Thomsen, 4, Olivia Simonsen 4, Therese Durck Johansen 3, Emilie Steffensen 3, Anne Hykkelbjerg 3, Signe Schaar 3, Anna Wierzba 2, Michala E. Møller 2, Sylvie Gamys 2, Frederikke Hedegaard 1, Alberte Madsen 1, Andrea Hansen 1

DU17 Lørdag 29/7 kl. 13.00
Saarbrucken
AUT - DEN 11-16 (7-7)
Målscorere: Olivia Simonsen 3, Cecilie Bjerre 2, Emilie Steffensen 2, Anne Hykkelbjerg 2, Andrea Hansen 2, Signe Schaar 1, Anna Wierzba 1, Michala E. Møller 1, Frederikke Hedegaard 1, Sylvie Gamys 1
DU17 Lørdag 29/7 kl. 17.00
Saarbrucken
DEN - GER 21-16 (11-7)
Målscorere: Emilie Steffensen 7, Olivia Simonsen 5, Sylvie Gamys 3, Anne Hykkelbjerg 2, Frederikke Hedegaard 1, Michala E. Møller 1, Clara Thomsen 1
DU17 Søndag 30/7 kl. 12.00
Saarbrücken
DEN - NOR 12-18 (6-8)
Målscorere: Andrea Hansen 3, Anna Wierzba 3, Cecilie Bjerre 3, Emilie Steffensen 1, Michala E. Møller 1, Anne Hykkelbjerg 1

 

Landskampe mod Rusland, 2017
DU17 Tirsdag 11/4 kl. 19.00  
Arena Syd, Vamdrup
DEN - RUS 20-19 (8-10)  

Målscorere:  Emilie Steffensen  4, Olivia Simonsen  4,  Sylvie Gamys  3, Clara Thomsen  3, Therese D. Johansen 3, Cecilie Bjerre  2, Emma Laursen 1.

DU17

Lørdag 12/4 kl. 19.00       
Lillebæltshallerne, Middelfart
DEN - RUS
21-21 (10-9)
Målscorere: Emilie Steffensen 5, Anne K. Hykkelbjerg 4, Sylvie Gamys 3, Therese D. Johansen 3, Maja E. Jørgensen 2, Clara Thomsen 2, Andrea Hansen 1, Frederikke Hedegaard 1.

 

Vælg forbund

Luk