Liga & 1. division
Del

Resultater 2005-2006

Champions League – Damer

 

Kvalifikation

011005 DEN Viborg HK ZRK Celje Celjske M. 48-25
091005 SLO ZRK Celje Celjske M. Viborg HK 25-27

Viborg HK videre til gruppespillet på point 4-0

 

021005 DEN Aalborg DH HC "Motor" Zaporozhye 34-29
091005 UKR HC "Motor" Zaporozhye Aalborg DH 29-26

Aalborg DH videre til gruppespillet på flest scorede mål 60-58

 

Champions League gruppe A

1 Krim Ljubljana SLO 6  5  0  1  161-140  21 10 
2 Viborg HK 6  4  0   2   173-164  9
3 Larvik HK NOR 6  3  0   3  153-154  -1 6
4 Orsan Elda Prestigio ESP 6  0  0  6  143-172  -29 0

 

080106 DEN Viborg HK Krim Ljubljana  28-34
150106 NOR Larvik HK Viborg HK 23-31
220106 DEN Viborg HK Orsan Elda Prestigio 33-27
290106 DEN Viborg HK Larvik HK 30-27
120206 SLO Krim Ljubljana  Aalborg DH 26-21
190206 ESP Orsan Elda Prestigio Viborg HK 27-30

Viborg HK blev nr. 2 i puljen og går dermed videre

 

Champions League gruppe B

1 Slagelse DT 6  5  0  1  178-149  29 10 
2 HC "Lada Togliatti" RUS 6  3  0   3   168-161  7 6
3 Dunaferr NK HUN 6  3  0   3  170-160  10 6
4 ZRK Knjaz Milos SRB 6  1  0  5  146-192  -46 2

 

070106 SRB ZRK Knjaz Milos Slagelse DT 34-33
140106 DEN Slagelse DT Dunaferr NK 27-25
210106 RUS HC "Lada Togliatti" Slagelse DT 29-28
290106 HUN Dunaferr NK Slagelse DT 23-27
110206 DEN Slagelse DT ZRK Knjaz Milos 36-24
180206 DEN Slagelse DT HC "Lada Togliatti" 27-24

Slagelse DT vinder puljen og går dermed videre

 

Champions League gruppe D

1  Komertal Petrov Skopje MKD 6  3  1  2  167-157  10
2 Aalborg DH 6  3  1  2   182-169  13
3 Györi ETO Kezilbda HUN 6  3  0   3  154-169  -15 6
4 Dinamo Volgograd RUS 6  1  2  3  148-156  -8 4

 

080106 RUS Dinamo Volgograd Aalborg DH 31-31
150106 DEN Aalborg DH Komertal Petrov Skopje 29-28
210106 DEN Aalborg DH Györi ETO Kezilbda 38-29
280106 MKD Komertal Petrov Skopje Aalborg DH 29-26
120206 DEN Aalborg DH Dinamo Volgograd 29-21
180206 HUN Györi ETO Kezilbda Aalborg DH 31-29

Aalborg DH blev nr. 2 i puljen og går dermed videre

 

1/4 finale

130306 DEN Viborg HK Slagelse DT 26-28
180306 DEN Slagelse DT Viborg HK 24-30

Viborg HK videre på målscore 56-52

120306 DEN Aalborg DH Hypo Niederösterich 28-29
180306 AUT Hypo Niederösterich Aalborg DH 28-30

Aalborg DH videre på målscore 58-57

 

1/2 finale

150406 ESP CBM Astroc Sagunto Viborg HK 26-31
220406 DEN Viborg HK CBM Astroc Sagunto 32-28

Viborg HK videre med 4-0 i point

170406 DEN Aalborg DH Krim Ljubljana Slovenia 16-24
230406 SLO Krim Ljubljana Slovenia Aalborg DH 30-31

Krim Ljubljana Slovenia, SLO videre på målscore 54-47

 

Finaler

140506 SLO Krim Ljubljana Slovenia Viborg HK 22-24
200506 DEN Viborg HK Krim Ljubljana Slovenia 21-20

 

 

Cupwinners Cup - Damer

1/16 finale

070106 POL MKS Zaglebie Lubin Horsens HK 28-28
150106 DEN Horsens HK MKS Zaglebie Lubin 32-27

Horsens HK DEN videre med 4-0 i point

 

1/8 finale

120206 GER TSV Bayer 04 Leverkusen Horsens HK 26-24
190206 DEN Horsens HK TSV Bayer 04 Leverkusen 31-31

TSV Bayer 04 Leverkusen videre med 3-1 i point

 

EHF-Cup – Damer

 1/32 finale

011005 DEN GOG Svendborg TGI "Egle" Vilnius, LTU 38-21
021005 DEN "Egle" Vilnius, LTU GOG Svendborg TGI 25-31

GOG Svendborg TGI videre med 4-0 i point

 

1/16 finale

070106 GER FC Nürnberg GOG Svendborg TGI 24-30
150106 DEN GOG Svendborg TGI FC Nürnberg 35-30

GOG Svendborg TGI videre med 4-0 i point

070106 NOR Nordstrand 2000, Oslo Ikast/Bording EH 24-38
150106 DEN Ikast/Bording EH Nordstrand 2000, Oslo 29-28

Ikast/Bording EH videre med 4-0 i point

 

1/8 finale

110206 GRE GAS Anagennisi Artas GOG Svendborg TGI 25-25
190206 DEN GOG Svendborg TGI GAS Anagennisi Artas 23-23

GOG Svendborg TGI videre på flest scorede udebanemål 48-48

120206 DEN Ikast/Bording EH Slovan Duslo Sala 30-28
180206 SVK Slovan Duslo Sala Ikast/Bording EH 24-35

Ikast/Bording EH videre med 4-0 i point

 

1/4 finale

110306 DEN GOG Svendborg TGI FTC Budapest 30-29
180306 HUN FTC Budapest GOG Svendborg TGI 31-23

FTC Budapest, HUN videre på målscore 60-53

110306 DEN Ikast/Bording EH HC "Motor" Zaporozhye 27-29
180306 UKR HC "Motor" Zaporozhye Ikast/Bording EH 24-24

HC “Motor” Zaporozhye, UKR videre på point 3-1

 

Champions League - Herrer

 

Champions League gruppe C

1 Århus GF 6  5  0  1  183-165  18 10 
2 L RK Gorenje Velenje SLO  6  4  0   2   202-149  53
3 Torggler Froup Meran ITA 6  2  0   4  166-204  -38 4
4  Haukar Hafnarfjödur IS 6  1  0  5  160-193  -33 2

 

011005 ISL Haukar Hafnarfjödur Århus GF 27-28
081005 DEN Århus GF Torggler Froup Meran 35-28
161005 SLO RK Gorenje Velenje Århus GF 27-28
221005 ITA Torggler Froup Meran Århus GF 37-31
051105 DEN Århus GF HAukar Hafnarfjödur 34-21
121105 DEN Århus GF RK Gorenje Velenje 27-25

Århus GF blev nr. 1 i puljen og går dermed videre

 

Champions League gruppe E

1 THW Kiel GER 6  5  0  1  212-180  32 10 
2 KIF Kolding  6  4  0   2   188-175  13
3 Wisla Plock SSA POL 6  2  0   4  155-182  -27 4
4 Brest HC Meshkov BRL 6  1  0  5  165-183  -18 2

 

021005 DEN KIF Kolding Wisla Plock SSA 38-29
091005 BLR Brest HC Meshkov KIF Kolding 27-29
161005 GER THW Kiel KIF Kolding 37-34
231005 DEN KIF Kolding Brest HC Meshkov 29-28
061105 POL Wisla Plock SSA KIF Kolding 19-25
131105 DEN KIF Kolding THW Kiel 33-35

KIF Kolding blev nr. 2 i puljen og går dermed videre

 

1/8 finaler

041205 DEN KIF Kolding Celje Pivovarna Lasko 33-34
101205 SLO Celje Pivovarna Lasko KIF Kolding 31-30

Celje Pivovarna Lasko videre på point 4-0

 

031205 HUN MKB Veszprém KC Århus GF 30-21
101205 DEN Århus GF MKB Veszprém KC 28-31

MKB Veszprém KC videre på point 4-0

 

Cupwinners Cup - Herrer

 1/32 finale

021005 DEN Skjern Håndbold A.S. Pallamano Secchia 36-18
081005 ITA A.S. Pallamano Secchia Skjern Håndbold 28-40

Skjern Håndbold videre på point 4-0

 

1/16 finale

051105 DEN Skjern Håndbold RK Gold Club Kozina 38-32
121105 SLO RK Gold Club Kozina Skjern Håndbold 29-30

Skjern Håndbold videre på point 4-0

 

1/8 finale

041205 POL Wisla Plock SSA Skjern Håndbold 30-32
111205 DEN Skjern Håndbold Wisla Plock SSA 30-26

Skjern Håndbold videre på point 4-0

 

1/4 finale

260206 DEN Skjern Håndbold HMC Constanta 31-35
050306 ROU HMC Constanta Skjern Håndbold 35-28

HCM Constanta videre på point 4-0

 

EHF-Cup – Herrer

1/32 finale

081005 MKD "Mladost" Bogdanci Viborg HK 26-47
111205 DEN Viborg HK "Mladost" Bogdanci 43-20

Viborg HK videre på point 4-0

 

1/16 finale

051105 DEN Viborg HK FDM-Balonman Cangas 32-20
131105 ESP FDM-Balonman Cangas Viborg HK 27-29

Viborg HK videre på point 4-0

 

051105 BUL HC Lokomotiv-Nadin V. GOG Svendborg TGI 30-28
121105 DEN GOG Svendborg TGI HC Lokomotiv-Nadin V. 36-24

GOG Svendborg TGI videre på målscoren 64-54

 

1/8 finale

031205 POL KS Vive Kielce Viborg HK 37-30
101205 DEN Viborg HK KS Vive Kielce 39-39

KS Vive Kielce videre på point 3-1

 

031205 DEN GOG Svendborg TGI Madeira Andebol SAD 35-32
111205 POR Madeira Andebol SAD GOG Svendborg TGI 32-34

GOG Svendborg TGI videre på point 4-0

 

1/4 finale

260206 DEN GOG Svendborg TGI Frisch Auf Göppingen 24-29
040306 GER Frisch Auf Göppingen GOG Svendborg TGI 37-32

Frisch Auf Göppingen videre på point 4-0

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE