Liga & 1. division
Del

Resultater 2006-2007

Champions League - Damer

Kvalifikation 

141006

DEN

Slagelse DT

HB Metz Moselle Lorraine

31-22

221006

FRA

HB Metz Moselle Lorraine

Slagelse DT

22-27

Slagelse DT videre til gruppespillet med 4-0 i point

 

141006

ESP

CBM Astroc Sagunto

Aalborg DH

30-24

211006

DEN

Aalborg DH

CBM Astroc Sagunto

39-29

Aalborg DH videre til gruppespillet på målscore 63-59

 

Gruppe A

060107

Den

Aalborg DH

Krim Ljubljana

26-24

130107

ESP

Cem. La Union-Ribarroja

Aalborg DH

25-23

200107

Den

Aalborg DH

Dinamo Volgograd

32-26

100207

DEN

Aalborg DH

Cem. La Union-Ribarroja

31-24

170207

SLO

Krim Ljubljana

Aalborg DH

30-26

250207

RUS

Dinamo Volgograd

Aalborg DH

34-32

Aalborg DH blev nr. 2 i puljen og går dermed videre

 

Gruppe C

060107

CRO

Podrovka

Viborg HK

31-31

130107

DEN

Viborg HK

HC Leipzig

39-33

200107

NOR

Larvik HK

Viborg HK

31-19

110207

GER

HC Leipzig

Viborg HK

35-37

170207

DEN

Viborg HK

Podrovka

32-25

240207

DEN

Viborg HK

Larvik HK

32-31

Viborg HK blev nr. 2 i puljen og går dermed videre

 

Gruppe D

070107

DEN

Slagelse DT

Hypo Niederösterreich

22-25

140107

MKD

Kometal Skopje

Slagelse DT

18-19

200107

HUN

FTC Budapest

Slagelse DT

26-34

110207

DEN

Slagelse DT

Kometal Skopje

24-16

180207

AUT

Hypo Niederösterreich

Slagelse DT

30-29

250207

DEN

Slagelse DT

FTC Budapest

27-28

Slagelse DT blev nr. 2 i puljen og går dermed videre

 

1/4 finale

170307

DEN

Viborg HK

HC”Lada Togliatti”,

32-32

250307

RUS

HC”Lada Togliatti”,

Viborg HK

33-31

HC”Lada Togliatti”, RUS videre på point 3-1

 

180307

DEN

Aalborg DH

Hypo Niederösterreich

34-24

230307

AUT

Hypo Niederösterreich

Aalborg DH

31-19

Hypo Niederösterreich, AUT videre på målscore 55-53

 

170307

DEN

Slagelse DT

RK Krim Mercator Ljubljana

30-23

250307

SLO

RK Krim Mercator Ljubljana

Slagelse DT

26-28

Slagelse DT videre på point 4-0

 

1/2 finale

150407

DEN

Slagelse DT

Györi Audi ETO KC

31-25

220407

HUN

Györi Audi ETO KC

Slagelse DT

22-30

Slagelse DT videre med 4-0 i point

 

Finaler

130507

RUS

HC "Lada Togliatti"

Slagelse DT

29-29

200507

DEN

Slagelse DT

HC "Lada Togliatti"

32-24

 

 

 

Cupwinners Cup - Damer

1/16 finale

070107

DEN

GOG Svendborg TGI

HK Slovan Duslo Sala

26-25

130107

SLO

HK Slovan Duslo Sala

GOG Svendborg TGI

25-30

GOG Svendborg TGI videre med 4-0 i point

 

1/8 finale

170207

FRA

Havre HAC

GOG Svendborg TGI

26-27

240207

DEN

GOG Svendborg TGI

Havre HAC

26-23

GOG Svendborg TGI videre med 4-0 i point

1/4 finale

170307

DEN

GOG Svendborg TGI

FTC Budapest

29-29

240307

HUN

FTC Budapest

GOG Svendborg TGI

28-19

FTC Budapest, HUN videre på point 3-1

 

 

EHF-Cup – Damer

 1/32 finale

141006

DEN

FCK Håndbold

BNTU Minsk Region

40-14

211006

BLR

BNTU Minsk Region

FCK Håndbold

17-21

FCK Håndbold videre med 4-0 i point

 

1/16 finale

070107

DEN

FCK Håndbold

C.S. Rulmentul Brasov

24-29

140107

ROU

C.S. Rulmentul Brasov

FCK Håndbold

25-17

C.S. Rulmentul Brasov, ROM videre med 4-0 i point

 

060107

GER

Frankfurter HC

Ikast/Bording EH

24-30

130107

DEN

Ikast/Bording EH

Frankfurter HC

32-29

Ikast/Bording EH videre med 4-0 i point                                 

 

1/8 finale

180207

DEN

Ikast/Bording EH

CBM Astroc Sagunto

33-24

240207

ESP

CBM Astroc Sagunto

Ikast/Bording EH

36-33

Ikast/Bording EH videre på målscore 66-60

 

1/4 finale

170307

DEN

Ikast/Bording EH

DVSC-Aquaticum

26-24

250307

HUN

DVSC-Aquaticum

Ikast/Bording EH

27-26

Ikast/Bording EH videre på målscoren 52-51

 

1/2 finale

140407

DEN

Ikast/Bording EH

Orsan Elda Prestigio

36-35

210407

ESP

Orsan Elda Prestigio

Ikast/Bording EH

27-28

Ikast/Bording EH videre på 4-0 i point

 

Finale

110507

DEN

Ikast/Bording EH

SC Zvezda Zvenigorod

35-30

200507

RUS

SC Zvezda Zvenigorod

Ikast/Bording EH

31-22

 

 

 

Champions League – Herrer

 

Gruppe C

300906

FRA

Chambery Savoie HB

KIF Kolding

26-32

071006

DEN

KIF Kolding

Wisla Plock

35-18

151006

SRB

Crvena Zvezda Beograd

KIF Kolding

30-36

191006

POL

Wisla Plock

KIF Kolding

25-31

041106

DEN

KIF Kolding

Chambery Savoie HB

32-32

121106

DEN

KIF Kolding

Crvena Zvezda Beograd

33-22

KIF Kolding blev nr. 1 i puljen og går dermed videre

 

Gruppe E

011006

DEN

GOG Svendborg TGI

THW Kiel

28-32

071006

ROU

HCM Constanta

GOG Svendborg TGI

33-28

151006

DEN

GOG Svendborg TGI

HC Banik OKD Karvina

45-32

221006

DEN

GOG Svendborg TGI

HCM Constanta

33-17

021106

GER

THW Kiel

GOG Svendborg TGI

34-32

121106

CZE

HC Banik OKD Karvina

GOG Svendborg TGI

32-37

GOG Svendborg TGI blev nr. 2 i puljen og går dermed videre

 

1/8 finaler

021206

HUN

MKB Veszprém KC

KIF Kolding

32-22

091206

DEN

KIF Kolding

MKB Veszprém KC

31-28

MKB Veszprém KC, HUN videre på flest scorede mål 60-53

 

031206

DEN

GOG Svendborg TGI

BM Ciudad Real

28-33

091206

ESP

BM Ciudad Real

GOG Svendborg TGI

31-30

 

 

Cupwinners Cup - Herrer

 

1/32 finale

011006

HUN

Komloi BSK-Fütöerömü

Bjerringbro-Silkeborg

23-23

081006

DEN

Bjerringbro-Silkeborg

Komloi BSK-Fütöerömü

35-24

Bjerringbro-Silkeborg videre med 3-1 i point

 

1/16 finale

041106

DEN

Bjerringbro-Silkeborg

RK Agram Medvescak Zagreb

31-20

111106

CRO

RK Agram Medvescak Zagreb

Bjerringbro-Silkeborg

30-29

Bjerringbro-Silkeborg videre på flest scorede mål 60-50

 

1/8 finale

031206

DEN

Bjerringbro-Silkeborg

Kadetten Schaffhausen

30-20

101206

SUI

Kadetten Schaffhausen

Bjerringbro-Silkeborg

30-28

Bjerringbro-Silkeborg videre på bedre målscore 58-50

 

1/4 finale

240207

DEN

Bjerringbro-Silkeborg

BM Ademar Leon

30-26

030307

ESP

BM Ademar Leon

Bjerringbro-Silkeborg

28-27

BM Ademar Leon, ESP videre på point 4-0

 

 

 

EHF-Cup – Herrer

 

1/16 finale

051106

BEL

KV Sasja HC

Skjern Håndbold

27-35

121106

DEN

Skjern Håndbold

KV Sasja HC

29-21

Skjern Håndbold videre med 4-0 i point

 

041106

DEN

FCK Håndbold

RK Prevent Slovenj Gradec

38-25

111106

SLO

RK Prevent Slovenj Gradec

FCK Håndbold

29-24

FCK Håndbold videre på målscoren 62-54

 

1/8 finale

031206

RUS

HC Lukoil-Dinamo Astrakhan

FCK Håndbold

26-27

101206

DEN

FCK Håndbold

HC Lukoil-Dinamo Astrakhan

33-28

FCK Håndbold videre på 4-0 i point

 

031206

DEN

Skjern Håndbold

IK Sävehof

39-28

101206

SWE

IK Sävehof

Skjern Håndbold

30-25

Skjern Håndbold videre på bedre målscore 64-58

 

1/4 finale

250207

GER

SC Magdeburg

FCK Håndbold

35-27

030307

DEN

FCK Håndbold

SC Magdeburg

35-39

SC Magdeburg, GER videre på point 4-0

 

240207

FRA

Dunkerque HB Grand Littoral

Skjern Håndbold

23-28

040307

DEN

Skjern Håndbold

Dunkerque HB Grand Littoral

27-25

Skjern Håndbold videre på point 4-0

 

1/2 finale

250307

DEN

Skjern Håndbold

Cai BM. Aragón

29-25

310307

ESP

Cai BM. Aragón

Skjern Håndbold

29-24

Cai BM. Aragón videre på bedre målscore 54-53

 

 

 

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE