Liga & 1. division
Del

Resultater 2007-2008

 

Damer

Kvalifikation til Champions League 

280907 Aalborg DH AC Ormi-Loux Patras GRE 35-25
290907 IK Sävehof SWE Aalborg DH 32-26
300907 Aalborg DH HC Motor Zaporozhye UKR 23-22

 

Champions League gruppe A

1  Györi AUDI ETO KC 6  6  0  0  185-151  34 12 
2 Slagelse DT 6  4  0   2   152-133  19
3  HC Podravka Vegeta CRO 6  2   4   173-182  -9 
4  Cem. La Union-Ribarroja ESP 6  0  0  6   149-193  -44 

 

211007 HUN Györi AUDI ETO KC Slagelse DT   24-17
031107 DEN Slagelse DT HC Podravka Vegeta 27-19
101107 ESP Cem.La Union-Ribarroja Slagelse DT 20-34
171107 CRO HC Podravka Vegeta Slagelse DT 22-28
050108 DEN Slagelse DT Györi AUDI ETO KC 20-24
120108 DEN Slagelse DT Cem. La Union-Ribarroja 26-24

 

Champions League gruppe D

1  C.S. "Oltchim" Rm. Valcea ROU 6  6  0  0  197-152  45 12 
2 Viborg HK 6  3  1   2   202-184  18
3  Buducnost T-Mobile MNE 6  1  1  4   153-189  -36 
4  Budapest - BANK -FTC HUN 6  1  0  5  165-192  -27  2

 

281007 ROU C.S."Oltchim"Rm.Valcea Viborg HK  33-30
041107 DEN Viborg HK Buducnost T-Mobile 36-29
111107 HUN Budapest - BANK -FTC Viborg HK 30-37
161107 MNE Buducnost T-Mobile Viborg HK 31-31
020108 DEN Viborg HK C.S."Oltchim"Rm.Valcea 29-31
130108 DEN Viborg HK Budapest - BANK -FTC 39-30

 

Mellemrunden

1  Hypo Niederösterich AUT 6  6  0  0  190-153  37 12 
2 Zvezda Zvenigorod RUS 6  3  0  3  187-172  15 6
3  Viborg HK 6  3   0  3   173-164  9 
4  Slagelse DT 6  0  0  6  119-180  -61  0

 

090208 DEN Slagelse DT Hypo Niederösterich  21-31
090208 DEN Viborg HK Zvezda Zvenigorod 31-29
140208 RUS Zvezda Zvenigorod Slagelse DT 39-24
170208 AUT Hypo Niederösterich  Viborg HK 33-30
220208 RUS Zvezda Zvenigorod Hypo Niederösterich  29-33
230208 DEN Slagelse DT Viborg HK 12-22
010308 DEN Slagelse DT Zvezda Zvenigorod 20-27
010308 DEN Viborg HK Hypo Niederösterich  27-32
080308 AUT Hypo Niederösterich  Slagelse DT 30-20
090308 RUS Zvezda Zvenigorod Viborg HK 27-32
150308 AUT Hypo Niederösterich  Zvezda Zvenigorod 32-26
150308 DEN Viborg HK Slagelse DT 31-22

 

Cupwinners Cup

 Runde 3

101107 DEN KH Kosovo Vushtrri KOS KIF Vejen 17-40
111107 DEN KIF Vejen KH Kosovo Vushtrri KOS 41-6

 Runde 4 – 1/8-finaler

090208 GER HC Leipzig KIF Vejen 31-27
170208 DEN KIF Vejen HC Leipzig 31-24

 Runde 5 – 1/4-finaler

080308 ESP AKABA BeraBera KIF Vejen 26-27
150308 DEN KIF Vejen AKABA BeraBera 27-28

AKABA BeraBera videre til 1/2-finalerne på flest scorede udebanemål

 

 EHF-Cup

 Runde 2

051007 DEN Ikast-Bording EH Pelplast Handball Salerno 44-14
071007 DEN Pelplast Handball Salerno Ikast-Bording EH 8-50

 

290907 ESP Orsan Elda Prestigio  Randers HK 28-24
061007 DEN Randers HK Orsan Elda Prestigio  25-30

 

Runde 3

031107 ROU HCM Maia Mare Ikast-Bording EH 29-26
101107 DEN Ikast-Bording EH HCM Maia Mare 35-21

 

041107 DEN Aalborg DH Conexi-Alcoa-Auto-Bahn 28-26
111107 HUN Conexi-Alcoa-Auto-Bahn Aalborg DH 30-26

 

Runde 4 – 1/8-finaler

090208 DEN Ikast-Bording EH Milli Piyango SK 36-22
160208 TUR Milli Piyango SK Ikast-Bording EH 30-30

 

Runde 5 – 1/4-finaler

080308 DEN Ikast-Bording EH Orsan Elda Prestigio  32-31
150308 ESP Orsan Elda Prestigio  Ikast-Bording EH 23-26

 

Runde 6 – 1/2-finaler

200408 DEN Ikast-Bording EH Dinamo Volgograd 37-31
270408 RUS Dinamo Volgograd Ikast-Bording EH 38-28

 

Champions League - Herrer

Kvalifikation til gruppespillet

290807 DEN Viborg HK Besiktas JK Istanbul 35-23
080907 TUR Besiktas JK Istanbul Viborg HK 22-45

 

Gruppe D

1  Portland San Antonio ESP 6  4  2  0  203-170  33 10 
2 GOG Svendborg TGI 6  3  2  1  196-181  15 8
3  Tatran Presov SVK 6  1   1  4   182-211  -29 3
4  A1 Bregenz AUT 6  1  1  4  172-191  -19  3

 

010308 ESP Portland San Antonio GOG Svendborg TGI 28-28
010308 DEN GOG Svendborg TGI Tatran Presov 42-32
080308 AUT A1 Bregenz GOG Svendborg TGI 32-26
090308 SVK Tatran Presov GOG Svendborg TGI 31-38
150308 DEN GOG Svendborg TGI Portland San Antonio 29-29
150308 DEN GOG Svendborg TGI A1 Bregenz 33-29

  

Mellemrunden gruppe 4

1  FC Barcelona ESP 6  4  0  2  194-174  20
2 GOG Svendborg TGI 6  3  1  2  184-184  0 7
3  Pick Szeged HUN 6  3   0  3  169-176  -7 6
4  Celje Pivovarna Lasko SLO 6  1  1  4  172-185  -13  3

 

100208 DEN GOG Svendborg TGI FC Barcelona 35-33
170208 HUN Pick Szeged GOG Svendborg TGI 34-33
240208 AUT GOG Svendborg TGI Celje Pivovarna Lasko 34-33
020308 SVK GOG Svendborg TGI Pick Szeged 28-25
080308 ESP FC Barcelona GOG Svendborg TGI 29-24
160308 SVK Celje Pivovarna Lasko GOG Svendborg TGI 30-30

 

Gruppe E

1  HSV Hamburg GER 6  5 1  0  192-159  33 11 
2 Chehovskie Medvedi RUS 6  4  1  1  186-155  31 9
3  ZTR Zaporozhye UKR 6  1   0  5   144-178  -34 2
4  Viborg HK 6  1  0  5  161-191  -30  2

  

270907 GER HSV Hamburg Viborg HK 35-26
061007 DEN Viborg HK ZTR Zaporozhye 29-23
131007 DEN Viborg HK Chehovskie Medvedi 28-32
111107 UKR ZTR Zaporozhye Viborg HK 35-23
171107 DEN Viborg HK HSV Hamburg 28-30
231107 RUS Chehovskie Medvedi GOG Svendborg TGI 36-27

 

Men’s Cupwinners Cup

 Runde 2

280907 DEN KIF Kolding HC "Berane" 37-23
300907 DEN HC "Berane" KIF Kolding 28-47

 

Runde 3

171107 DEN KIF Kolding HC "Bydivelnik Brovary" 35-24
241107 UKR HC "Bydivelnik Brovary" KIF Kolding 23-22

 

Runde 4 - 1/8-finaler

090208 BIH HC Bosna Sarajevo KIF Kolding 27-25
160208 DEN KIF Kolding HC Bosna Sarajevo 37-26

 

Runde 5 – ¼-finaler

080308 DEN KIF Kolding MKB Vezprem 29-31
160308 HUN MKB Vezprem KIF Kolding 31-27

 

Men’s EHF-Cup

Runde 2

290907 CZE HC Dukla Praha Århus GF 29-38
061007 DEN Århus GF HC Dukla Praha 38-33

 

Runde 3

251107 GER TBV Lemgo Århus GF 30-29
011207 DEN Århus GF TBV Lemgo 32-33

 

181107 ISL HK Kopavogs FCK Håndbold 24-26
251107 DEN FCK Håndbold HK Kopavogs 36-24

 

Runde 4 – 1/8-finaler

150208 CRO RK Osijek Elektromodu FCK Håndbold 17-35
160208 DEN FCK Håndbold RK Osijek Elektromodu 32-24

 

Runde 5 – 1/4-finaler

080308 FRA Dunkerque HB Grand Littoral FCK Håndbold 24-34
150308 DEN FCK Håndbold Dunkerque HB Grand Littoral 37-26

 

Runde 6 – 1/2-finaler

050408 SLO RK Cimos Koper FCK Håndbold 30-35
120408 DEN FCK Håndbold RK Cimos Koper 36-34

  

Runde 7 – finaler

040508 GER HSG Nordhorn FCK Håndbold 31-27
110508 DEN FCK Håndbold HSG Nordhorn 30-29

 

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE