Liga & 1. division
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Resultater 2007-2008

 

Champions League – Damer

 Kvalifikation 

280907

Aalborg DH

AC Ormi-Loux Patras GRE

35-25

290907

IK Sävehof SWE

Aalborg DH

32-26

300907

Aalborg DH

HC Motor Zaporozhye

23-22

 

Gruppe A

Györi Audi ETO HUN

6

6

0

0

185

151

34

12

Slagelse DT

6

4

0

2

152

133

19

8

HC Podravka Vegeta CRO

6

2

0

4

173

182

-9

4

Cem. La Union-Ribarroja 

6

0

0

6

149

193

-44

0

  

271007

Györi Audi ETO HUN

Slagelse DT

24-17

031107

Slagelse DT

HC Podravka Vegeta CRO

27-19

101107

Cem. La Union-Ribarroja

Slagelse DT

20-34

171107

HC Podravka Vegeta CRO

Slagelse DT

22-28

050108

Slagelse DT

Györi Audi ETO HUN

20-24

120108

Slagelse DT

Cem. La Union-Ribarroja

26-24

 

 Gruppe D

C.S. "Oltchim" Rm. Valcea

6

6

0

0

197

152

45

12

Viborg HK

6

3

1

2

202

184

18

7

Buducnost T-Mobile MNE

6

1

1

4

153

189

-36

3

Budapest Bank – FTC 

6

1

0

5

165

192

-27

2

 

281007

C.S."Oltchim" Rm. Valcea

Viborg HK

33-30

041107

Viborg HK

Buducnost T-Mobile MNE

36-29

111107

Budapest Bank – FTC

Viborg HK

30-37

161107

Buducnost T-Mobile MNE

Viborg HK

31-31

020108

Viborg HK

C.S. "Oltchim" Rm. Valcea ROU

29-31

130108

Viborg HK

Budapest Bank – FTC HUN

39-30

 

Mellemrunden

Slagelse DT og Viborg HK er kommet i samme pulje i mellemrunden 

Hypo Niederösterreich AUT

6

6

0

0

190

153

37

12

Zvezda Zvenigorod RUS

6

3

0

3

187

172

15

6

Viborg HK

6

3

0

3

173

164

9

6

Slagelse DT

6

0

0

6

119

180

-61

0

 

090208

Slagelse DT

Hypo Niederösterreich              

21-31

090208

Viborg HK

Zvezda Zvenigorod

31-29

140208

Zvezda Zvenigorod

Slagelse DT

39-24

170208

Hypo Niederösterreich                

Viborg HK

32-30

220208

Zvezda Zvenigorod

Hypo Niederösterreich 

29-33

230208

Slagelse DT

Viborg HK

12-22

010308

Slagelse DT

Zvezda Zvenigorod

20-27

010308

Viborg HK

Hypo Niederöstereich           

27-32

080308

Hypo Niederöstereich                 

Slagelse DT

30-20

090308

Zvezda Zvenigorod

Viborg HK

37-32

150308

Hypo Niederöstereich                

Zvezda Zvenigorod

32-26

150308

Viborg HK

Slagelse DT

31-22

 

Cupwinners Cup

 Runde 3

101107

KH Kosovo Vushtrri KOS

KIF Vejen

17-40

111107

KIF Vejen

KH Kosovo Vushtrri KOS

41-6

 

 Runde 4 – 1/8-finaler

090208

HC Leipzig GER

KIF Vejen

31-27

170208

KIF Vejen

HC Leipzig GER

31-24

 

Runde 5 – 1/4-finaler

080308

AKABA BeraBera, ESP

KIF Vejen

26-27

150308

KIF Vejen

AKABA BeraBera, ESP

27-28

AKABA BeraBera videre til ½-finalerne på flest scorede udebanemål

 

 EHF-Cup

 Runde 2

051007

Ikast-Bording EH

Pelplast Handball Salerno ITA

44-14

071007

Pelplast Handball Salerno

Ikast-Bording EH

8-50

 

290907

Orsan Elda Prestigio ESP

Randers HK

28-24

061007

Randers HK

Orsan Elda Prestigio ESP

25-30

 

Runde 3

031107

HCM Baia Mare ROU

Ikast-Bording EH

29-26

101107

Ikast-Bording EH

HCM Baia Mare ROU

35-21

 

041107

Aalborg DH

Conexi-Alcoa-Auto-Bahn HUN

28-26

111107

Conexi-Alcoa-Auto-Bahn

Aalborg DH

30-26

 

 Runde 4 – 1/8-finaler

090208

Ikast-Bording EH

Milli Piyango SK TUR

36-22

160208

Milli Piyango SK TUR

Ikast-Bording EH

30-30

 

Runde 5 – 1/4-finaler

080308

Ikast-Bording EH

Orsan Elda Prestigion, ESP

32-31

150308

Orsan Elda Prestigion

Ikast-Bording EH

23-26

 

Runde 6 – 1/2-finaler

200408

Ikast-Bording EH

Dinamo Volgograd RUS

37-31

270408

Dinamo Volgograd RUS

Ikast-Bording EH

38-28

 

 

Champions League - Herrer

 

Kvalifikation til gruppespillet

290807

Viborg HK

Besiktas JK Istanbul TUR

35-23

080907

Besiktas JK Istanbul 

Viborg HK

22-45

 

Gruppe D

Portland San Antonio ESP

6

4

2

0

203

170

33

10

GOG Svendborg TGI

6

3

2

1

196

181

15

8

Tatran Presov SVK

6

1

1

4

182

211

-29

3

A1 Bregenz AUT

6

1

1

4

172

191

-19

3

  

260907

Portland San Antonio ESP

GOG Svendborg TGI

28-28

071007

GOG Svendborg TGI

Tatran Presov SVK

42-32

131007

A1 Bregenz AUT

GOG Svendborg TGI

32-26

101107

Tatran Presov SVK

GOG Svendborg TGI

31-38

141107

GOG Svendborg TGI

Portland San Antonio ESP

29-29

251107

GOG Svendborg TGI

A1 Bregenz AUT

33-29

GOG Svendborg TGI blev nr. 2 i puljen og går dermed videre til mellemrunden

 

Mellemrunden gruppe 4

FC Barcelona ESP

6

4

0

2

194

174

20

8

GOG Svendborg TGI

6

3

1

2

184

184

0

7

Pick Szeged HUN

6

3

0

3

169

176

-7

6

Celje Pivovarna Lasko SLO

6

1

1

4

172

185

-13

3

 

100208

GOG Svendborg TGI

FC Barcelona, ESP

35-33

170208

Pick Szeged, HUN

GOG Svendborg TGI

34-33

240208

GOG Svendborg TGI

Celje Pivovarna Lasko, SLO

34-33

020308

GOG Svendborg TGI

Pick Szeged, HUN

28-25

080308

FC Barcelona, ESP

GOG Svendborg TGI

29-24

160308

Celje Pivovarna Lasko

GOG Svendborg TGI

30-30

 

Gruppe E

HSV Hamburg GER

6

5

1

0

192

159

33

11

Chehovskie Medvedi RUS

6

4

1

1

186

155

31

9

ZTR Zaporozhye UKR

6

1

0

5

144

178

-34

2

Viborg HK

6

1

0

5

161

191

-30

2

  

270907

HSV Hamburg GER

Viborg HK

35-26

061007

Viborg HK

ZTR Zaporozhye UKR

29-23

131007

Viborg HK

Chehovskie Medvedi RUS

28-32

111107

ZTR Zaporozhye UKR

Viborg HK

35-23

171107

Viborg HK

HSV Hamburg GER

28-30

231107

Chehovskie Medvedi RUS

Viborg HK

36-27

 

Men’s Cupwinners Cup

 Runde 2

280907

KIF Kolding

HC "Berane", MNE

37-23

300907

HC "Berane", MNE

KIF Kolding

28-47

 

Runde 3

171107

KIF Kolding

HC “Bydivelnik Brovary” UKR

35-24

241107

HC “Bydivelnik Brovary”

KIF Kolding

23-22

 

Runde 4 - 1/8-finaler

090208

HC Bosna Sarajevo

KIF Kolding

27-25

160208

KIF Kolding

HC Bosna Sarajevo

37-26

 

Runde 5 – ¼-finaler

080308

KIF Kolding

MKB Vezprem HUN

29-31

160308

MKB Vezprem HUN

KIF Kolding

31-27

 

Men’s EHF-Cup

Runde 2

290907

HC Dukla Praha, CZE

Århus GF

29-38

061007

Århus GF

HC Dukla Praha, CZE

38-33

 

Runde 3

251107

TBV Lemgo GER

Århus GF

30-29

011207

Århus GF

TBV Lemgo GER

32-33

 

181107

HK Kopavogs ISL

FCK Håndbold

24-26

251107

FCK Håndbold

HK Kopavogs ISL

36-24

 

Runde 4 – 1/8-finaler

150208

RK Osijek Elektromodu

FCK Håndbold

17-35

160208

FCK Håndbold

RK Osijek Elektromodu, CRO

32-24

 

Runde 5 – 1/4-finaler

080308

Dunkerque HB Grand Litt.

FCK Håndbold

24-34

150308

FCK Håndbold

Dunkerque HB Grand Littoral, FRA

37-26

 

Runde 6 – 1/2-finaler

050408

RK Cimos Koper SLO

FCK Håndbold

30-35

120408

FCK Håndbold

RK Cimos Koper SLO

36-34

  

Runde 7 – finaler

040508

HSG Nordhorn GER

FCK Håndbold

31-27

110508

FCK Håndbold

HSG Nordhorn GER

30-29

 

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE