Liga & 1. division
Del

Resultater 2009-2010

Damer

Kvalifikation til Champions League gruppe 1

1

FCK Håndbold

3

3

0

0

96-55

41

6

2

FTC RightPhone HUN

3

2

0

1

81-76

5

4

3

HC “Smart” UKR

3

1

0

2

70-79

-9

2

4

LC Brühl Handball SUI

3

0

0

3

61-98

-37

0

 

021009

UKR

FTC RightPhone 

HC ”Smart” 

27-24

021009

UKR

FCK Håndbold

LC Brühl Handball

34-19

031009

UKR

LC Brühl Handball

FTC RightPhone 

21-34

031009

UKR

HC ”Smart” 

FCK Håndbold

16-31

041009

UKR

FTC RightPhone 

FCK Håndbold

20-31

041009

UKR

HC ”Smart” 

LC Brühl Handball

30-21

 

 Kvalifikation til Champions League gruppe 4

1

Aalborg DH

3

3

0

0

107-69

38

6

2

Balonmano Parc Sagunt ESP

3

2

0

1

91-77

14

4

3

AC Ormi-Loux Patras GRE

3

1

0

2

66-102

-36

2

4

Maliye Milli Piyango SK TUR

3

0

0

3

74-90

-16

0

 

021009

Aalborg

Balonmano Parc Sagunt

Mailye Milli Pivango SK

28-25

021009

Aalborg

Aalborg DH

AC Ormi-Loux Patras

40-19

031009

Aalborg

AC Ormi-Loux Patras

Balonmano Parc Sagunt

21-37

031009

Aalborg

Mailye Milli Pivango SK

Aalborg DH

24-36

041009

Aalborg

AC Ormi-Loux Patras

Mailye Milli Pivango SK

26-25

041009

Aalborg

Aalborg DH

Balonmano Parc Sagunt

31-26

 

Gruppespil 

Champions League gruppe A

Kvalifikation til Champions League gruppe 4

1

Viborg HK

6

4

1

1

171-143

28

9

2

HC Leipzig GER

6

3

1

2

154-158

-4

7

3

Byåsen HE NOR

6

2

0

4

153-157

-4

4

4

Podravka Vegeta CRO

6

2

0

4

172-192

-20

4

 

241009

NOR

Byåsen HE

Viborg HK

21-26

311009

Viborg

Viborg HK

HC Leipzig

33-23

081109

CRO

HC Podravka Vegeta

Viborg HK

31-27

141109

GER

HC Leipzig

Viborg HK

20-20

090110

Viborg

Viborg HK

Byåsen HE

29-22

160110

Viborg

Viborg HK

HC Podravka Vegeta

36-26

Viborg HK videre til mellemrunden

 

Champions League gruppe B

1

RK Krim Mercator SLO

6

5

0

1

201-168

33

10

2

Hypo Niederösterich AUT

6

3

1

2

168-168

0

6

3

Metz Handball FRA

6

2

1

3

163-174

-11

5

4

Aalborg DH

6

2

0

5

156-178

-22

2

 

251009

Aalborg

Aalborg DH

Hypo Niederösterich

30-36

311009

SLO

RK Krim Mercator

Aalborg DH

30-23

081109

Aalborg

Aalborg DH

Metz Handball 

31-24

151109

Aalborg

Aalborg DH

RK Krim Mercator

32-38

090110

AUT

Hypo Niederösterich

Aalborg DH

27-22

150110

FRA

Metz Handball 

Aalborg DH

23-18

 

Champions League gruppe D

1

Larvik HK NOR

6

4

0

2

147-137

10

8

2

HC Dinamo RUS

6

3

1

2

147-130

17

7

3

Budocnost T-Mobile MNE

6

2

1

3

138-155

-17

5

4

FCK Håndbold

6

2

0

4

140-150

-10

4

 

251009

Frederiksberg

FCK Håndbold

HC Dinamo

24-23

311009

NOR

Larvik HK

FCK Håndbold

31-26

081109

Farum

FCK Håndbold

Budocnost T-Mobile

22-25

151109

Farum

FCK Håndbold

Larvik HK

23-19

090110

RUS

HC Dinamo

FCK Håndbold

26-23

160110

MNE

Budocnost T-Mobile

FCK Håndbold

63-22

 

 Hovedrunde gruppe 2 

1

C.S. Oltchim Rm. Valcea  ROU

6

4

1

1

178-168

10

9

2

Viborg HK

6

4

0

2

190-171

19

8

3

Hypo Niederösterich AUT

6

2

0

4

163-82

-19

4

4

HC Dinamo RUS

6

1

1

4

166-176

-10

3

 

060210

RUS

HC Dinamo

Viborg HK

29-30

130210

Viborg

Viborg HK

Hypo Niederösterreich

35-26

210210

ROU

C.S. Oltchim Rm. Valcea

Viborg HK

27-26

060310

AUT

Hypo Niederösterreich

Viborg HK

35-31

130310

Viborg

Viborg HK

HC Dinamo

35-28

200310

Viborg

Viborg HK

C.S. Oltchim Rm. Valcea

33-26

 

Semifinaler

100410

Viborg

Viborg HK

Larvik HK

27-21

170410

NOR

Larvik HK

Viborg HK

27-26

 

Finaler 

080510

Herning

Viborg HK

C.S. Oltchim Rm. Valcea

28-21

150510

ROU

C.S. Oltchim Rm. Valcea

Viborg HK

31-32

 

EHF Cup 

EHF Cup runde 2  

031009

Randers

Colegio de Gaia POR

Randers HK

9-42

041009

Randers

Randers HK

Colegio de Gaia POR

37-15

 

EHF Cup runde 3

011109

HUN

FTC Right Phone 

Randers HK

25-30

081109

Randers

Randers HK

FTC Right Phone 

33-27

 

311009

Århus

SK Århus 

Tertnes Bergen

35-20

071109

NOR

Tertnes Bergen

SK Århus

23-23

 

 EHF Cup runde 4

130210

Randers

Randers HK

SKP Bratislava SVK

31-26

140210

Randers

SKP Bratislava SVK

Randers HK

30-31

 

070210

RUS

HC "Kuban" Krasnodar

SK Århus 

29-25

140210

Århus

SK Århus 

HC "Kuban" Krasnodar

36-37

 

EHF Cup runde 5

140310

Randers

Randers HK

SPR Lublin

34-24

210310

POL

SPR Lublin

Randers HK

26-24

 

 EHF Cup – Semifinale

110410

Randers

Randers HK

Havre HAC

30-23

180410

FRA

Havre HAC

Randers HK

27-28

 

 EHF Cup – Finale

090510

ESP

Prosolia SIID Elda Prestigio

Randers HK

22-20

130510

Randers

Randers HK

Prosolia SIID Elda Prestigio

30-24

 

Cup Winners Cup

Cup Winners Cup runde 3

071109

ITA

ITC Ceramiche Salerno 

KIF Vejen

18-33

081109

ITA

KIF Vejen

ITC Ceramiche Salerno 

34-28

 

311009

Ikast

FC Midtjylland

KHF Prishtina

33-15

71109

KOS

KHF Prishtina

FC Midtjylland 

14-26

 

 Cup Winners Cup runde 4

070210

Vejen

KIF Vejen

HC Lada

26-15

130210

RUS

HC Lada

KIF Vejen

21-21

 

060210

Ikast

FC Midtjylland

Zvezda Zvenigorod

27-24

130210

RUS

Zvezda Zvenigorod

FC Midtjylland 

32-21

  

Cup Winners Cup – runde 5

130310

Kolding

KIF Vejen

Zvezda Zvenigorod

24-23

200310

RUS

Zvezda Zvenigorod

KIF Vejen

26-28

 

Cup Winners Cup – Semifinale

110410

GER

VfL Oldenburg 

KIF Vejen

17-25

170410

Kolding

KIF Vejen

VfL Oldenburg 

22-25

 

Cup Winners Cup – Finale

050510

Kolding

KIF Vejen

Buducnost T-Mobile 

20-23

160510

MNE

Buducnost T-Mobile 

KIF Vejen

18-16

 

Herrer 

Champions League gruppe C

1

BM Ciudad Real ESP

10

10

0

0

321-241

80

20

2

HSV Hamburg GER

10

8

0

2

346-259

87

16

3

HC Croatia Osiguranje Zagreb CRO

10

6

0

4

292-266

26

12

4

FCK Håndbold

10

4

0

6

276-281

-5

8

5

Alingsås HK SWE

10

2

0

8

251-302

-51

4

6

Fyllingen Handball NOR

10

0

0

10

214-351

-137

0

 

131009

ESP

BM Ciudad Real 

FCK Håndbold

34-22

111009

Farum

FCK Håndbold

Fyllingen Handball

35-21

171009

SWE

Alingsås HK

FCK Håndbold

21-33

081109

Farum

FCK Håndbold

HSV Hamburg

27-34

151109

Farum

FCK Håndbold

HC Croatia Osiguranje-Zagreb

28-29

211109

NOR

Fyllingen Handball

FCK Håndbold

19-28

130210

CRO

HC Croatia Osiguranje-Zagreb

FCK Håndbold

31-22

210210

Farum

FCK Håndbold

BM Ciudad Real 

25-33

270210

GER

HSV Hamburg

FCK Håndbold

33-25

070310

Frederiksberg

FCK Håndbold

Alingsås HK

31-26

 

  1/8-finaler

280310

Farum

FCK Håndbold

THW Kiel 

31-33

040410

GER

THW Kiel 

FCK Håndbold

29-23

 

Champions League gruppe D 

1

THW Kiel GER

10

8

1

1

347-271

76

17

2

FC Barcelona Borges ESP

10

8

1

1

341-279

62

17

3

Reale Ademar ESP

10

5

1

4

291-293

-2

11

4

KIF Kolding

10

4

3

3

287-288

-1

11

5

HC Vardar PRO – Skopje MKD

10

1

1

8

253-316

-63

3

6

ZMC Amicitia Zürich SUI

10

1

0

9

254-326

-72

1

 

031009

MKD

 HC Vardar PRO – Skopje

KIF Kolding

34-22

101009

Kolding

KIF Kolding

ZMC Amicitia Zürich

35-27

171009

ESP

FC Barcelona Borges

KIF Kolding

46-36

071109

Kolding

KIF Kolding

THW Kiel

31-31

141109

ESP

Real Ademar

KIF Kolding

30-30

221109

Kolding

KIF Kolding

Real Ademar

21-22

130210

SUI

ZMC Amicitia Zürich

KIF Kolding

23-26

200210

Kolding

KIF Kolding

HC Vardar PRO – Skopje

28-21

270210

GER

THW Kiel

KIF Kolding

38-23

060310

Kolding

KIF Kolding

FC Barcelona Borges

25-25

 

  1/8-finaler

270310

Århus

KIF Kolding

Montpellier HB

26-26

030410

FRA

Montpellier HB

KIF Kolding

28-23

 

EHF Cup

EHF Cup runde 3

141109

SRB

RK Partizan Dunav Osiguranje

 GOG Svendborg

28-24

221109

Gudme

 GOG Svendborg

RK Partizan Dunav Osiguranje

27-19

 

151109

SWE

IK Sävehof

 AaB Håndbold

26-28

211109

Aalborg

 AaB Håndbold

IK Sävehof

33-28

 

EHF Cup runde 4

130210

GER

 Frisch Auf Göppingen

 AaB Håndbold

39-30

190210

Aalborg

 AaB Håndbold

 Frisch Auf Göppingen

30-26

 

130210

FRA

Dunkerque HB Grand Littoral

 GOG Svendborg

10-0

210210

Gudme

 GOG Svendborg

Dunkerque HB Grand Littoral

0-10

Kampene annulleret pga. GOG Svendborg´s konkurs.

 

Cup Winners Cup

Cup Winners Cup runde 3

151109

Holstebro

Team Tvis Holstebro

HC Meshkov Brest

31-23

211109

BLR

HC Meshkov Brest

Team Tvis Holstebro

33-29

 

Cup Winners Cup runde 4

130210

Holstebro

Team Tvis Holstebro

Izmir BSB SK

31-24

200210

TUR

Izmir BSB SK

Team Tvis Holstebro

27-33

 

Cup Winners Cup runde 5

280310

Holstebro

Team Tvis Holstebro

VfL Gummersbach

27-32

030410

GER

VfL Gummersbach

Team Tvis Holstebro

30-27

 

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE