Liga & 1. division
Del

Resultater 2010-2011

Damer

Kvalifikation til Champions League gruppe 1

1

Randers HK

3

3

0

0

90-48

42

16

2

TV Bayer 04 Leverkusen GER

3

2

0

1

64-64

0

3

3

HC Sparta UKR

3

1

0

2

69-78

-9

2

4

Maliye Milli Piyango SK TUR

3

0

0

3

60-93

-33

0

 

170910

Randers

Randers HK

HC Sparta

23-15

180910

Randers

Maliye Milli Piyango SK

Randers HK

14-35

190910

Randers

Randers HK

TV Bayer 04 Leverkusen

23-15

 

Kvalifikation til Champions League gruppe 4

1

DVSG Korvex HUN

3

3

0

0

85-70

15

6

2

RK Zajecar SRB

3

2

0

1

88-85

3

4

3

KIF Vejen

3

1

0

2

85-90

-5

2

4

SPR Lublin SSA POL

3

0

0

3

86-99

-13

0

 

170910

POL

KIF Vejen

RK Zajecar 

29-30

180910

POL

SPR Lublin SSA

KIF Vejen

29-36

190910

POL

DVSG Korvex

KIF Vejen

31-20

 

Champions League Gruppe A

1

Buducnost MNE

6

6

0

0

193-148

45

12

2

Dinamo RUS

6

3

0

3

191-186

5

6

3

Viborg HK

6

3

0

3

192-193

-1

6

4

IK Sävehof SWE

6

0

0

6

163-212

-49

0

 

101010

SWE

IK Sävehof

Viborg HK

24-37

171010

Viborg

Viborg HK

Buducnost

25-34

241010

RUS

Dinamo

Viborg HK

41-33

071110

MNE

Buducnost

Viborg HK

32-24

141110

Viborg

Viborg HK

IK Sävehof

37-33

211110

Viborg

Viborg HK

Dinamo

36-29

Viborg HK videre til 4. runde i Cup Winners Cup

 

Champions League Gruppe B

1

Larvik HK NOR

6

5

0

1

202-157

45

10

2

C.S.”Oltchim” Rm. Valcea ROU

6

4

0

2

169-152

17

8

3

Toulon Saint Cyr Var Handball FRA

6

2

0

4

148-171

-23

4

4

Randers HK

6

1

0

5

136-175

-39

2

 

091010

Randers

Randers HK

C.S.”Oltchim” Rm. Valcea

27-23

161010

NOR

Larvik HK

Randers HK

33-19

231010

Randers

Randers HK

Toulon Saint Cyr Var Handball

25-29

071110

Randers

Randers HK

Larvik HK

20-38

141110

ROU

C.S.”Oltchim” Rm. Valcea

Randers HK

28-22

201110

FRA

Toulon Saint Cyr Var Handball

Randers HK

24-23

 

EHF Cup

EHF Cup runde 2

231010

Holstebro

Team Tvis Holstebro

Anagennisi Artas GRE

49-18

241010

Holstebro

Anagennisi Artas GRE

Team Tvis Holstebro

19-35

 

EHF Cup runde 3

141110

Vejen

KIF Vejen

Frisch auf Göppingen

28-19

201110

GER

Frisch auf Göppingen

KIF Vejen

29-32

 

201110

Ikast

HC Naisa-Nis SRB

FC Midtjylland              

23-31

211110

Herning

FC Midtjylland                 

HC Naisa-Nis SRB

31-26

 

141110

Holstebro

Team Tvis Holstebro

Frisch auf Göppingen GER

27-23

211110

GER

Frisch auf Göppingen GER

Team Tvis Holstebro

27-26

 

131110

GER

Buxtehuder SV GER

Team Esbjerg

29-25

211110

Esbjerg

Team Esbjerg

Buxtehuder SV GER

28-23

 

EHF Cup runde 4

120211

Holstebro

RK Olimpija SLO

Team Tvis Holstebro

11-54

130211

Holstebro

Team Tvis Holstebro

RK Olimpija SLO

48-19

 

050211

ROU

HC Dunarea Bralia ROU

Team Esbjerg

20-21

120211

Bramming

Team Esbjerg

HC Dunarea Bralia ROU

25-22

 

050211

Vejen

KIF Vejen

T+A/VOC Amsterdam NED

37-22

120211

NED

T+A/VOC Amsterdam NED

KIF Vejen

24-28

 

050211

Ikast

FC Midtjylland

H.A.C. Handball FRA    

28-14

130211

FRA

H.A.C. Handball FRA    

FC Midtjylland

23-24

 

EHF Cup runde 5

130311

Holstebro

Team Tvis Holstebro

SYMA-Vac HUN

36-32

200311

HUN

SYMA-Vac HUN

Team Tvis Holstebro

28-29

 

120311

Ikast

Team Esbjerg

FC Midtjylland              

21-27

190311

FRA

FC Midtjylland

Team Esbjerg

24-29

 

120311

Vejen

KIF Vejen

VfL Oldenburg GER

24-26

190311

GER

VfL Oldenburg GER

KIF Vejen

29-26

 

EHF Cup – 1/2 finale

090411

Ikast

FC Midtjylland

VfL Oldenburg GER

27-19

170411

GER

VfL Oldenburg GER

FC Midtjylland

29-25

 

100411

RUS

Lada RUS

Team Tvis Holstebro

23-17

160411

Holstebro

Team Tvis Holstebro

Lada RUS

26-19

 

EHF Cup – finale

080511

Ikast

FC Midtjylland

Team Tvis Holstebro

28-21

150511

Holstebro

Team Tvis Holstebro

FC Midtjylland

26-24

 

 

Cup Winners Cup

Cup Winners Cup runde 3

131110

AUT

SSV VEG Dombien Schoren AUT

FIF

20-37

201110

Frb.

FIF

SSV VEG Dombien Schoren AUT

47-13

 

Cup Winners Cup runde 4

050211

Frb.

FIF

Mar Alicante ESP         

27-24

130211

ESP

Mar Alicante ESP         

FIF

35-26

 

050211

Viborg

Viborg HK

FTC-Jogazdabank HUN

34-33

120211

HUN

FTC-Jogazdabank HUN

Viborg HK

33-32

FTC-Jogazdabank videre på flest scorede udebane mål 66-66

 

Herrer 

Kvalifikation til Champions League

1

Rhein Neckar Löwen GER

3

3

0

0

97-80

17

6

2

Bjerringbro-Silkeborg

3

2

0

1

84-85

-1

4

3

Real Ademar ESP

3

1

0

2

79-71

-2

2

4

RK Gorenje Velenje SLO

3

0

0

3

58-76

-8

0

 

030910

GER

Real Ademar

Bjerringbro Silkeborg

26-27

040910

GER

Bjerringbro Silkeborg

Rhein Neckar Löwen

26-31

050910

GER

Bjerringbro Silkeborg

RK Gorenje Velenje

31-28

 

Champions League gruppe B 

1

Montpellier Agglomeration HB FRA

10

8

0

2

326-259

67

16

2

MKB Veszprem KC HUN

10

8

0

2

322-284

38

16

3

HSV Hamburg GER

10

6

1

3

304-273

31

13

4

KIF Kolding

10

5

0

5

296-316

-20

10

5

IK Sävehof SWE

10

1

1

8

283-347

-64

3

6

TATRAN Presov SVK

10

0

2

8

273-325

-54

2

 

260910

SWE

IK Sävehof

KIF Kolding

30-38

031010

SVK

TATRAN Presov

KIF Kolding

29-31

091010

Kolding

KIF Kolding

HSV Hamburg

32-30

161010

HUN

MKB Veszprem KC

KIF Kolding

31-28

201110

Kolding

KIF Kolding

Montpellier Agglomeration HB

28-36

281110

FRA

Montpellier Agglomeration HB

KIF Kolding

40-25

041210

Kolding

KIF Kolding

TATRAN Presov

28-27

190211

Kolding

KIF Kolding

IK Sävehof

33-27

260211

Kolding

KIF Kolding

MKB Veszprem KC

29-34

060311

GER

HSV Hamburg

KIF Kolding

32-24

 

Champions League 1/8-finaler 

260311

Kolding

KIF Kolding

THW Kiel GER

29-36

020411

GER

THW Kiel GER

KIF Kolding

26-24

 

Champions League gruppe C 

1

Chekhovskie Medvedi RUS

10

6

2

2

315-282

33

14

2

Cuatro Rayas BM Valladolid ESP

10

5

3

2

300-284

16

13

3

Pick Szeged HUN

10

5

0

5

290-291

-1

10

4

Kadetten Schaffhausen SUI

10

4

1

5

304-315

-11

9

5

HC Dinamo Minsk BLR

10

3

2

5

307-316

-9

8

6

AaB Håndbold

10

2

2

6

311-339

-28

6

 

230910

RUS

Chekhovskie Medvedi

AaB Håndbold

39-29

031010

Aalborg

AaB Håndbold

Kadetten Schaffhausen

30-30

101010

HUN

Pick Szeged

AaB Håndbold

37-28

171010

Aalborg

AaB Håndbold

HC Dinamo Minsk

33-29

211110

Aalborg

AaB Håndbold

Cuatro Rayas BM Valladolid

28-36

271110

ESP

Cuatro Rayas BM Valladolid

AaB Håndbold

33-33

051210

SUI

Kadetten Schaffhausen

AaB Håndbold

34-31

200211

Aalborg

AaB Håndbold

Chekhovskie Medvedi

30-38

270211

BLR

HC Dinamo Minsk

AaB Håndbold

33-31

060311

Aalborg

AaB Håndbold

Pick Szeged

34-30

 

EHF Cup 

EHF Cup runde 3 

201110

ISR

Hapoel Rishorn Le Zion

Nordsjælland Håndbold

31-36

211110

ISR

Nordsjælland Håndbold

Hapoel Rishorn Le Zion

32-22

 

211110

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

Drammen HK

38-28

281110

NOR

Drammen HK

Bjerringbro Silkeborg

21-31

 

EHF Cup runde 4 

200211

Helsinge

Nordsjælland Håndbold

GC Amicitia Zürich SUI

33-26

270211

SUI

GC Amicitia Zürich SUI

Nordsjælland Håndbold

23-27

 

200211

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

TV Grosswallstadt GER

22-22

260211

GER

TV Grosswallstadt GER

Bjerringbro Silkeborg

29-27

 

EHF Cup runde 5 

260311

Helsinge

Nordsjælland Håndbold

Naturhouse La Rioja ESP

31-29

030411

ESP

Naturhouse La Rioja ESP

Nordsjælland Håndbold

34-29

 

Cup Winners Cup 

Cup Winners Cup runde 3 

271110

EST

FIF

HC Kehra EST

28-27

281110

EST

HC Kehra EST

FIF

32-24

 

Cup Winners Cup runde 4 

190211

MKD

HC Vardar PRO – Skopje

FIF

33-20

260211

EST

FIF

HC Vardar PRO – Skopje M

23-27

 

 

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE