Liga & 1. division
Del

Resultater 2014-2015

Damer

Kvalifikation til Champions League

Gruppe 2

1

HC Podravka Vegeta, CRO

2

2

0

0

59 - 47

12

4

2

WHC Radnicki Kragujevac, SRB

2

1

0

1

53 - 52

1

2

3

FC Midtjylland, DEN

2

1

0

1

52 - 53

-1

2

4

Byåsen Trondheim, NOR

2

0

0

2

47 - 59

-12

0

 

200914

SRB

FC Midtjylland

 

WHC Radnicki Kragujevac

24-29

210914

SRB

FC Midtjylland

 

Byåsen Trondheim

28-24

200914

SRB

Byåsen Trondheim

 

HC Podravka Vegeta

23-31

210914

SRB

WHC Radnicki Kragujevac

 

HC Podravka Vegeta

24-28

FC Midtjylland fortsætter sin deltagelse i Cup Winners Cup – runde 3.

 

Champions League

Gruppe C

1

Györi Audi ETO KC HUN

6

6

0

0

183-127

56

12

2

Viborg HK DEN

6

3

1

2

162-144

18

7

3

IK Sävehof SWE

6

0

3

3

146-188

-42

3

4

HC Lokomotiva Zagreb CRO

6

0

2

4

132-164

-32

2

 

191014

Viborg

Viborg HK

 

IK Sävehof

38-25

261014

CRO

HC Lokomotiva Zagreb

 

Viborg HK

18-25

021114

Viborg

Viborg HK

 

Györi Audi ETO KC

25-30

081114

HUN

Györi Audi ETO KC

 

Viborg HK

22-20

161114

SWE

IK Sävehof

 

Viborg HK

25-25

231114

Viborg

Viborg HK

 

HC Lokomotiva Zagreb

29-24

 

Mellemrunden– gruppe 1

1

Larvik HK NOR

10

10

0

0

263-216

47

20

2

Györi Audi ETO KC HUN

10

8

0

2

282-224

58

16

3

HCM Baia Mare ROU

10

4

0

6

262-270

-8

8

4

Viborg HK DEN

10

3

1

6

252-274

-22

7

5

Metz Handball FRA

10

3

0

7

244-253

-9

6

6

IK Sävehof SWE

10

1

1

8

227-293

-66

3

 

020215

Viborg

Viborg HK

 

Metz Handball

27-26

070215

NOR

Larvik HK

 

Viborg HK

31-18

150215

Viborg

Viborg HK

 

HCM Baia Mare

30-31

010315

FRA

Metz Handball

 

Viborg HK

23-24

080315

Viborg

Viborg HK

 

Larvik HK

23-29

150315

ROU

HCM Baia Mare

 

Viborg HK

32-22

 

Kvartfinaler

050415

Viborg

Viborg HK

 

Buducnost

22-28

120415

MNE

Buducnost

 

Viborg HK

29-19

 

EHF CUP

EHF Cup 3

151114

SLO

RK GEN-I Zagorje

 

Team Esbjerg

22-33

231114

Esbjerg

Team Esbjerg

 

RK GEN-I Zagorje

35-26

 

151114

LUX

Team Tvis Holstero

 

HB Dudelange LUX

45-18

161114

LUX

HB Dudelange LUX

 

Team Tvis Holstero

19-50

 

EHF Cup 4 – 1/8-finaler

070215

SWE

H65 Höörs HK

 

Team Esbjerg

25-33

150215

Esbjerg

Team Esbjerg

 

H65 Höörs HK

33-28

 

070215

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Handball Club Lada

32-29

080215

RUS

Handball Club Lada

 

Team Tvis Holstebro

30-32

 

EHF Cup 5 – 1/4-finaler

080315

HUN

ÉRD HC 

 

Team Esbjerg

28-20

150315

Esbjerg

Team Esbjerg

 

ÉRD HC 

28-29

 

080315

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Issy Paris Hand

40-27

130315

FRA

Issy Paris Hand

 

Team Tvis Holstebro

32-20

 

EHF Cup 6 – 1/2-finaler

040415

TUR

Muratpasa Belediye SK TUR

 

Team Tvis Holstebro

25-38

120415

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Muratpasa Belediye SK TUR

29-24

  

EHF Cup 7 – finale

030515

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Rostov Don

33-20

090515

RUS

Rostov Don

 

Team Tvis Holstebro

33-22

Team Tvis Holstebro vinder på bedre målscore 55-53

 

 Cup Winners Cup

Cup Winners Cup 3

151114

DEN

Randers HK

 

HC Odense

30-26

221114

DEN

HC Odense

 

Randers HK

28-28

 

221114

DEN

Kuban, RUS

 

FC Midtjylland

23-34

231114

DEN

FC Midtjylland

 

Kuban, RUS

31-17

 

Cup Winners Cup 4 – 1/8-finaler

070215

ROU

HCM Roman

 

FC Midtjylland

20-24

150215

Ikast

FC Midtjylland

 

HCM Roman

29-21

 

080215

Randers

Randers HK

 

MKS Selgros Lublin

18-27

150215

POL

MKS Selgros Lublin

 

Randers HK

21-29

 

Cup Winners Cup 5 – 1/4-finaler

070315

POL

MKS Selgros Lublin

 

FC Midtjylland

25-35

150315

Ikast

FC Midtjylland

 

MKS Selgros Lublin

30-18

 

Cup Winners Cup 6 – 1/2-finaler

050415

HUN

FTC-Rail Cargo HUN

 

FC Midtjylland

23-30

110415

Ikast

FC Midtjylland

 

FTC-Rail Cargo HUN

31-29

 

Cup Winners Cup 7 – finaler

030515

FRA

Fleury Loiret Handball

 

FC Midtjylland

23-22

100515

Ikast

FC Midtjylland

 

Fleury Loiret Handball

24-19

FC Midtjylland vinder på bedre målscore 46-42

 

Herrer

Champions League

Gruppe B

1

FC Barcelona ESP

10

8

1

1

338

280

58

17

2

KIF Kolding København, DEN

10

6

2

2

292

273

19

14

3

Orlen Wisla Plock, POL

10

6

1

3

288

280

8

13

4

SG Flensburg-Handewitt GER

10

6

0

4

288

277

11

12

5

Alingsås HK SWE

10

1

0

9

252

298

-46

2

6

Besiktas MOGAZ HT TUR

10

1

0

9

253

303

-50

2

 

280914

Kolding

KIF Kolding København

 

SG Flensburg-Handewitt

35-21

051014

TUR

Besiktas MOGAZ HT

 

KIF Kolding København

24-33

091014

SWE

Alingsås HK

 

KIF Kolding København

19-23

191014

Brøndby

KIF Kolding København

 

FC Barcelona

27-27

131114

POL

Orlen Wisla Plock

 

KIF Kolding København

28-29

231114

Brøndby

KIF Kolding København

 

Orlen Wisla Plock

30-30

301114

GER

SG Flensburg-Handewitt

 

KIF Kolding København

27-20

071214

Kolding

KIF Kolding København

 

Besiktas MOGAZ HT

34-31

140215

ESP

FC Barcelona

 

KIF Kolding København

33-27

220215

Kolding

KIF Kolding København

 

Alingsås HK

34-33

 

Gruppe D

1

KS Vive Targi Kielce POL

10

10

0

0

312

271

41

20

2

Pick Szeged HUN

10

6

1

3

276

264

12

13

3

Dunkerque HB Grand Littoral FRA

10

4

0

6

257

263

-6

8

4

Aalborg Håndbold, DEN

10

2

3

5

256

269

-13

7

5

HC Motor Zaporozhye UKR

10

3

0

7

283

284

-1

6

6

Kadetten Schaffhausen SUI

10

2

2

6

264

297

-33

6

 

280914

FRA

Dunkerque HB

 

Aalborg Håndbold

21-26

051014

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

Kadetten Schaffhausen

23-23

121014

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

Pick Szeged

25-28

181014

UKR

HC Motor Zaporozhye

 

Aalborg Håndbold

25-28

161114

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

KS Vive Targi Kielce

25-27

231114

POL

KS Vive Targi Kielce

 

Aalborg Håndbold

33-26

301114

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

Dunkerque HB

25-28

041214

SUI

Kadetten Schaffhausen

 

Aalborg Håndbold

25-25

150215

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

HC Motor Zaporozhye

30-36

220215

HUN

Pick Szeged

 

Aalborg Håndbold

23-23

  

Champions League 1/8-finaler

150315

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

FC Barcelona

11-31

220315

ESP

FC Barcelona

 

Aalborg Håndbold

29-22

 

140315

CRO

HC Prvo plinarsko drustvo Zagreb

 

KIF Kolding København

22-17

220315

Brøndby

KIF Kolding København

 

HC Prvo plinarsko drustvo Zagreb

23-21

  

EHF CUP

EHF Cup runde 2

111014

AUT

Bregenz Handball AUT

 

Skjern Håndbold

27-36

191014

DEN

Skjern Håndbold

 

Bregenz Handball AUT

36-32

 

121014

DEN

Team Tvis Holstebro

 

HC Kriens-Luzern SUI

35-23

181014

SUI

HC Kriens-Luzern SUI

 

Team Tvis Holstebro

36-36

 

111014

SWE

Eskildstuna Guif SWE

 

SønderjyskE Herrehåndbold

29-27

181014

DEN

SønderjyskE Herrehåndbold

 

Eskildstuna Guif SWE

25-26

 

EHF Cup runde 3

221114

DEN

Team Tvis Holstebro

 

Stiinta Dedeman Bacau ROU

32-27

291114

ROU

Stiinta Dedeman Bacau ROU

 

Team Tvis Holstebro

28-29

 

221114

DEN

Skjern Håndbold

 

Oroshazi FKSE-Linamar HUN

40-20

301114

HUN

Oroshazi FKSE-Linamar HUN

 

Skjern Håndbold

25-32

 

Gruppe B

1

Team Tvis Holstebro DEN

6

4

2

0

185

168

17

10

2

Fraikin BM Granollers ESP

6

3

1

2

159

154

5

7

3

HCM Constanta ROU

6

1

2

3

163

178

-15

4

4

St. Petersburg HC RUS

6

1

1

4

162

169

-7

3

 

140215

ESP

Fraikin BM Granollers

-

Team Tvis Holstebro

27-27

210215

Holstebro

Team Tvis Holstebro

-

HCM Constanta

34-28

280215

Holstebro

Team Tvis Holstebro

-

ST. Petersburg HC

28-24

090315

RUS

St. Petersburg HC

-

Team Tvis Holstebro

30-32

140315

Holstebro

Team Tvis Holstebro

-

Fraikin BM Granollers

29-24

220315

ROU

HCM Constanta

-

Team Tvis Holstebro

34-34

 

1/4-finaler

110415

SLO

Rk Gorenje Velenje

 

Team Tvis Holstebro

28-27

190415

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Rk Gorenje Velenje

30-31

  

Gruppe C

1

Füchse Berlin GER

6

5

0

1

175

143

32

10

2

Skjern Håndbold DEN

6

5

0

1

164

147

17

10

3

Futebol Clube do Porto POR

6

2

0

4

142

152

-10

4

4

HC Vojvodina SRB

6

0

0

6

143

182

-39

0

 

150215

SRB

HC Vojvodina

-

Skjern Håndbold

23-25

220215

Skjern

Skjern Håndbold

-

Futebol Clube do Porto

27-21

280215

Skjern

Skjern Håndbold

-

Füchse Berlin

32-28

080315

GER

Füchse Berlin

-

Skjern Håndbold

29-24

140315

Holstebro

Skjern Håndbold

-

HC Vojvodina

32-23

210315

POR

Futebol Clube do Porto

-

Skjern Håndbold

23-24

 

1/4-finaler

110415

Skjern

Skjern Håndbold

 

MT Melsungen

25-20

190415

GER

MT Melsungen

 

Skjern Håndbold

28-23

Skjern Håndbold videre på flest scorede udebanemål

 

Final4

Semifinaler

160515

GER

RK Gorenje Velenje SLO

 

Füsche Berlin GER

24-27

160515

GER

Skjern Håndbold DEN

 

HSV Hamburg GER

23-27

 

Placeringskamp 3.-4. plads

170515

GER

Skjern Håndbold

 

RK Gorenje Velenje SLO

27-22

 

Finale

170515

GER

Füsche Berlin GER

 

HSV Hamburg GER

30-27

Vælg forbund

Luk
ANNONCE