Turneringer & Stævner
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Puljer 1. division ungdom samt U-19 Liga 2020

TURNERINGSAFVIKLING for U-15, U-17 & U-19 1. Division samt Liga (Piger og Drenge).

Puljerne til U-15, U-17 & U-19 Liga og 1. division er nu klar til offentliggørelse. Turneringsudvalget har i samarbejde med seedningsudvalgene, seedet alle hold i ungdomsdivisioner i U-15, U-17 og U-19. Holdene fordeles, som JHF's propositioner forskriver, efter deres seedning i puljerne, udfra følgende retningslinjer:

  • Lag 1 kan ikke flyttes fra puljen
  • Lag 2 kan flyttes sidelæns mellem puljerne
  • Øvrige lag kan flyttes sidelæns og op/ned mellem / i puljerne

 

U-19 Drenge Liga 

Pule 1
HF Mors
U-19 SHEA, Odder, Skanderborg
Skanderborg Håndbold
BSV Bjerringbro-Voel KFUM
Århus Håndbold
Aalborg Håndbold
UH Esbjerg
Fredericia HK
Tvis
Skjern Håndbold

U-19 pige liga 

Pulje 1
Horsens HK
Skanderborg Håndbold
Herning-Ikast
Viborg HK
Randers HK
Århus United
Silkeborg-Voel KFUM
Elite Aalborg
Team Esbjerg

U-19 drenge 1. division pulje 1

Pulje 1
Viborg FH 
Vejle Håndbold 
BSV Bjrerringbro-Silkeborg-Voel 2
Ikast Håndbold
Tvis 2
HF Mors 2

U-19 drenge 1. division pulje 2

Pulje 2
Kolding IF
Rødekro-Aabenrå 
HF Sønderborg
Grindsted GIF
TM Tønder Håndbold
Aarhus Håndbold 2

U-17 Drenge 1. division

Pulje 1
HF Mors/Skyum
Aalborg Håndbold
Viborg FH
Aars HK
Tvis 
AGF, Århus

 

Pulje 2
ØBG Silkeborg
HEI/VRI
Skanderborg Håndbold
Skjern Håndbold
Silkeborg-Voel KFUM
Kolding IF
Fredericia HK

 

Pulje 3
Skanderborg Håndbold Elite
Vejle Idrætsefterskole
Ikast Håndbold
SINE Håndbold
UH Esbjerg
Ribe HK
Sønderborg Håndbold

U-17 piger 1. division

Pulje 1
Herning-Ikast Håndbold
Strandby/Elling Håndbold
Randers HK
Elitehåndbold Aalborg
Viborg HK

 

Pulje 2
Silkeborg-Voel KFUM
Skanderborg Håndbold
Holstebro Håndbold 90
Ikast Håndbold
AGF/VIBY/Stavtrup
Vejle Idrætsefterskole

 

Pulje 3
HEI/VRI
Horsens HK
Sønderjyske Ungdom
SINE Håndbold
Team Esbjerg HK

U-15 Drenge 1. division

Pulje 1
Hjallerup IF
Team Favrskov Håndbold
Aars HK
Skørping Støvring Håndbold
ØBI BI Brønderslev
Nøvling IF
Aabybro HK

 

Pulje 2
HF Mors
Thy Håndbold
Skive fH
Tvis
Viborg HK
Mejdal-Halgård

 

Pulje 3
Silkeborg-Voel KFUM
ØBG Silkeborg
Gødvad
Bjerringbro
Hornbæk SF
HEI, Skæring

 

Pulje 4
Skanderborg Håndbold
Ry Håndbold
Vejle Håndbold
Fredericia HK
Kolding IF
AGF, Aarhus

 

Pulje 5
Vejle Idrf.
Ribe HK
UH Esbjerg
Rødekro-Aabenraa
Team Haderslev
Dybbøl

U-15 Piger 1. division

Pulje 1
Strandby-Elling IF
Silkeborg-Voel KFUM
Thy Håndbold
Dronninglund IF
Viborg HK
Skive fH

 

Pulje 2
Ikast fs
Herning fH
Holstebro H90
Hornbæk SF
Vorup FB
Bjerringbro

 

Pulje 3
AGF, Aarhus
Horsens HK
Ry Håndbold
Fredericia HK
VRI, Risskov
Gødvad

 

Pulje 4
Skanderborg Håndbold
Team Esbjerg
SINE, Idrf.
Ribe HK
Team Haderslev
Rødekro-Aabenraa
Dybbøl
Administration
Jørn Rose 50757015
Formand TU-JHF
Niels Emil Lindholm 23220757

Vælg forbund

Luk
ANNONCE