Turneringer & Stævner
Del

Seednings- / Ranglister ungdomsdivisionerne samt U19 Liga

SEEDNINGs- / Ranglister

JHF og FHF turneringsudvalgene har nu gået tilmeldingerne igennem og efter indstillinger fra seedningsudvalgene, er der lavet retningslinjer for afvikling af kvalifikationsspillet.

Kvalifikationsspillet vil blive offentliggjort senest onsdag den 24. august.

Rangliste U-15 drenge 1. division

U-15 Drenge 1. division seedning
Skanderborg Håndbold 1
GOG/Oure 2
Skive fH 3
Silkeborg IF 4
Tvis 5
HEI/Skæring 6
Thy Håndbold 7
Silkeborg-Voel KFUM 8
Aabybro HK 9
Fredericia HK 10
Kolding IF 11
Skjern Håndbold 12
Bjerringbro FH 13
Kerteminde 14
Mejdal-Halgård 15
Støvring-Skørping Håndbold 16
IF Stjernen Odense 17
AGF, Aarhus 18
Team Esbjerg HK 19
Aars HK 20
Mors Håndbold Drenge 21
Rødekro-Aabenraa Håndbold 22
Søndersø IF 23
Team Haderslev KFUM 24
Hjallerup IF 25
Løgstør 26

 

Information:

Nr. 1 - 20 spiller i 1. division

Nr. 21 - 26 spiller i kvalifikatinsspil til 1. division

Kvalspil:

2 puljer af 3 hold. Nr. 1 og nr. 2 spiller 1. division

Nr. 3 i begge pulje spiller kvalifikation til 2. division

Turneringen:

Der spilles 4 puljer a 6 hold

Rangliste U-15 pige 1. division

U-15 Piger 1. division
AGF, Århus
Bjerringbro FH
DHG Odense
Fredericia HK
Frederikshavn FI
GOG/Oure
Grindsted GIF
Gødvad GIF
HEI/Skæring
Herning f. H.
Hornbæk SF
Horsens HK
IF Stjernen Odense
Ikast f. S.
Kolding IF
Rødekro-Aabenraa Håndbold
Sejs-Svejbæk IF
Silkeborg-Voel KFUM
Skanderborg Håndbold
Team Esbjerg HK
Team Favrskov Håndbold
Vorup FB
VRI, Risskov
Aars HK
 
 

 

Information:

Alle hold spiller i 1. division

Kvalspil:

Intet kvalspil

Turneringen:

Der spilles  i 4 puljer a 6 hold

 

 

Rangliste U-17 drenge 1. division

U-17 Herrer 1. division Seedning
GOG Håndbold 1
U17 SH/SHEA 2
Mors-Thy-Skyum Håndbold Akademi 3
Vejle Idrætsefterskole 4
Oure Elite Håndbold 5
Bjerringbro-Silkeborg Håndbold Ungdom 6
Silkeborg-Voel KFUM 7
Aalborg Håndbold 8
HEI/VRI 9
Skive FH 10
Oure I.E. HK 11
Håndbold Akademi Ikast 12
Skjern Håndbold 13
Viborg Forenede Håndboldklubber 14
Tvis 15
Ry Håndbold 16
Aalborg HU 17
Ribe HK 18
Fredericia HK 19
HC Odense Ungdom 20
SINE Håndbold, Løgumkloster 21
Kolding IF 22
Grindsted GIF, Håndbold 23
AGF, Århus 24
Randers Herre Håndbold 25
Team Haderslev KFUM 26
Rækker Mølle Håndbold 27
Sportsefterskolen Aabybro 28
Svendborg HK 29
Lystrup IF 30

 

Information:

12 hold forhåndsudtaget

18 hold spiller kvalifikationsspil om 6 pladser

Kvalspil:

6 puljer a 3 hold nr. 1 i 1. division - nr. 2 og nr. 3 spiller kval til 2. division

Turneringen:

Der spilles 3 puljer a 6 hold

Rangliste U-17 pige 1. division

U-17 Kvinder 1. division Seedning
Skanderborg Håndbold 1
GOG Håndbold 2
Silkeborg-Voel KFUM 3
AGF, Århus 4
Odense Håndbold Ungdom 5
HEI/VRI 6
Ikast Håndbold Ungdom 7
Viborg HK 8
Team Esbjerg HK 9
Elitehåndbold Aalborg Ungdom 10
Sønderjyske Ungdom 11
Horsens HK 12
Strandby/Elling IF 13
Oure I.E. HK 14
SINE Håndbold, Løgumkloster 15
Håndbold Akademi Ikast 16
Viby/Stavtrup 17
Holstebro Håndb.90 18
Vejle Idrætsefterskole 19
Randers HK 20
Fredericia HK 21
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

Information:

12 hold forhåndsudtaget

9 hold spiller kvalifikationsspil om 6 pladser

Kvalspil:

3 puljer a 3 hold nr. 1 og nr. 2 spiller i 1. division nr. 3 spiller kval til 2. division

Turneringen:

3 puljer a 6 hold.

Rangliste U-19 Herre Liga

U-19 herrer Liga
Bjerringbro-Silkeborg
Fredericia HK
GOG Håndbold
HC Midtjylland
Kolding IF
Mors-Thy Håndbold Akademi
Oure Elite Håndbold
Skanderborg Håndbold
Skjern Håndbold
Tvis
U19 AGF/ SHEA
Viborg FH
Aalborg Håndbold
Aarhus HC

 

Information:

Alle hold spiller i Ligaen

Kvalspil:

Intet kvalspil

Turneringen:

1 pulje 14 hold

Rangliste U-19 Kvinde Liga

U-19 Kvinder Liga
Elitehåndbold Aalborg Ungdom 
GOG/Gudme 
Holstebro Håndb.90 
Horsens HK 
Ikast f. S. 
Odense Håndbold Ungdom 
Randers HK 
Silkeborg-Voel KFUM 
Skanderborg Håndbold 
Sønderjyske Ungdom 
Team Esbjerg HK 
Viborg HK 
Aarhus United U-19 
 

 

Information:

Alle hold spiller i Ligaen

Kvalspil:

Intet kvalspil

Turneringen:

1 pulje 13 hold

Rangliste U-19 Herre 1. Division

U-19 Herrer 1. division Seedning
Bjerringbro-Silkeborg 2 1
HC Odense Ungdom 2
Sønderborg Håndbold 3
Grindsted GIF, Håndbold 4
Oure Elite Håndbold 5
TM Tønder Håndbold 6
Mors-Thy Håndbold Akademi 2 7
Aarhus HC 2 8
Ry Håndbold 9
Randers Herre Håndbold 10
Håndbold Akademi Ikast 11
Faaborg ØH 12
AGF, Århus 2 13
Tvis 2 14
Aars HK 15
Skjern Håndbold 2 16
Skive FH 17
SGI-Håndbold, Esbjerg 18
CØ-05, Ølgod 19
Elitesport Vendsyssel 20
Ribe HK 21
Viborg Forenede Håndboldklubber 22
Nøvling IF 2 23
SUS Nyborg 24
TPI-Odense 25
Silkeborg-Voel KFUM 3 26
Kolding IF 2 27

 

Information:

Alle hold spiller kvalifikationsspil om 18 pladser

Kvalspil:

1. runde

9 puljer a 3 hold nr. 1 spiller i 1. division - nr. 2 og nr. 3 spiller 2. kval til 1. division

2. runde

9 puljer a 2 hold nr. 1 spiller i 1. division - nr. 2 spiller kval til 2. division

Turneringen:

3 puljer af 6 hold.

Rangliste U-19 Kvinde 1. Division

U-19 Piger 1. division Seedning
Håndbold Akademi Ikast  1
Aarhus United U19 2  2
SUS Nyborg  3
Strandby-Elling Håndbold  4
Fredericia HK  5
Viby/Stavtrup  6
Thy Håndbold  7
Odense Håndbold Ungdom 2  8
Hammel GF  9
GOG/Gudme 2  10
Holstebro Håndb.90 2  11
Sønderjyske Ungdom 2  12
TPI-Odense  13
STIF Salbrovad  14
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

Information:

Alle hold spiller kvalifikationsspil til 1. division

Kvalspil:

1. runde

2 puljer a 3 hold nr. 1 og nr. 2 spiller i 1. division - nr. 3 spiller 2. runde kval til 1. division

4 puljer a 2 hold nr. 1 spiller i 1. division- nr. 2 spiller 2. runde kval 1. division.

2. runde

2 puljer a 3 hold nr. 1 og nr. 2 spiller i 1. division - nr. 3 spiller kval til 2. division

Turneringen:

2 puljer a 6 hold.

Vælg forbund

Luk