Nyheder og presse
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!
Stammen på KFUM København Håndbolds håndboldfitnesshold. Fra venstre: Vitte, Annette, Annette, Winnie, Hanne, Marianne, Lone og Vibeke.
Bredde

”Man glemmer helt, hvor kedeligt det er at bevæge sig”

Skrevet af Maria-Teresa Faurhøj
13. nov 2018Kl. 11:15

For knap to måneder siden startede den tidligere håndboldspiller Hanne Kryger et håndboldfitnesshold op i sin klub gennem godt 25 år KFUM København Håndbold. Her kan hun trods skader og skavanker spille bold, have det sjovt og samtidig få sved på panden sammen med sine gamle holdkammerater.

Selvom der ligger et fitnesscenter få hundrede meter fra Hanne Krygers hjem, er det ikke der, hun går hen, når hun skal have sved på panden. I stedet prikker hun til sine tidligere holdkammerater, og får dem med i hallen til en times håndboldfitness en gang om ugen. Det giver både sved på panden og smil på læben.

”At tage i fitness er simpelthen bare det kedeligste, men når jeg får lokket alle de andre med til håndboldfitness, motiverer det også mig til at få trænet. Vi kombinerer bevægelse, bold, grin og konkurrence på et niveau, hvor alle kan være med,” fortæller Hanne Kryger, der udover at være tovholder for klubbens håndboldfitnesshold også er mangeårigt medlem af bestyrelsen og tidligere træner.

”Hvis jeg begyndte til håndbold igen, ville jeg få rigtig mange tæsk, men her træner vi for at få pulsen op og have det sjovt – ikke for at smadre løs på hinanden. Den ene time om ugen er mit frirum, hvor jeg ikke tænker på alle de praktiske ting, jeg skal nå derhjemme. Man glemmer helt, hvor kedeligt det er at bevæge sig,” fortæller hun.

Flere og flere kommer til
Den 17. september havde holdet første træning, hvor omkring 12 spillere dukkede op. Siden er det tal kun vokset, og det skyldes i høj grad, at spillerne bruger de sociale medier til at sprede budskabet.

”Vi har en tøseklub med spillere, der har spillet sammen i mange år, så jeg startede med at høre dem. De var heldigvis meget positive, så vi lavede en Facebookgruppe og inviterede alle dem, vi tænkte, at det kunne være interessant for. Vi er cirka 35 medlemmer i gruppen nu, og fordi vi er gode til at prikke til andre, så kommer der hele tiden flere til,” fortæller Hanne Kryger.

Ifølge Hanne Kryger er håndboldfitnesstilbuddet også en rigtig god forlængelse af klubbens sekundaafdeling, da der vil være et naturligt frafald af spillere, som i stedet for at stoppe helt kan fortsætte til håndboldfitness. Derudover kommer der spillere til gennem klubbens andre hold, eksempelvis forældre til nogle af børne- og ungdomsspillerne.

Alle byder ind til træning
Hanne Kryger havde leget med tanken om at starte et hold op gennem et stykke tid. Hun havde dog slået tanken lidt hen, da det var svært at finde haltid, men så blev der bygget en ny hal i området, hvor holdet kunne få én time om aftenen en dag om ugen.

”Bestyrelsen sagde ok til idéen med det samme, og så var der pludselig ikke langt fra tanke til handling. Bestyrelsen indvilligede også i, at vi købte startpakken med gode øvelser, som vi i høj grad tager i brug ved planlægning af både styrke og boldlege,” fortæller hun og fortsætter:

”Noget af det, der især hjalp os i starten var, at Anna (red: fra ’Bevæg dig for livet – Håndbold) rigtig hurtigt kom ud og gennemgik inspirationsmaterialerne med os. Når vi er flere kender til materialerne, er der også flere, der kan stå for træningen og ved, hvilke øvelser vi kan lave. Vi skiftes rigtig meget til at stå for træningen, så det ikke er den samme, der altid har opgaven.”

Hun understreger, at det er vigtigt, at der er en tovholder, men at det ikke er ensbetydende med, at det er tovholderen, der skal gøre alt arbejdet. I stedet opfordrer hun til, at holdet tager et fælles ansvar for at få en god træning og hjælper hinanden.

Gode råd fra KFUM København Håndbold
Hanne Kryger har også et par gode råd, hun gerne vil dele med andre, der måske overvejer at starte et håndboldfitnesshold i deres klub.

”Det er rigtig nemt at få fat i folk, som gerne vil bevæge sig, grine og lege, hvis man har rammerne. Specielt i dag med sociale medier, hvor det er nemt at invitere folk, er det bare endnu nemmere. Vi har gjort det til et gratis tilbud indtil jul, og så må vi se om det måske kommer til at koste noget efter jul.”

”Og så skal man bare blive ved med at gøre opmærksom på tilbuddet. Jeg prøver at sende en glad besked rundt om at jeg glæder mig til at se folk i aften, så de bliver mindet om, at der er træning og motiveret til at komme,” forklarer hun.

Er du blevet nysgerrig på håndboldfitness, så læs mere her.

Vælg forbund

Luk